2012 USATF JO Alabama Championships - Hoover, Alabama



Licensed to Xpress Timing - Contractor License  HY-TEK's Meet Manager 6/11/2012
                      2012 USATF JO Alabama Championships                      
              Sponsored by Alabama USATF  - 6/9/2012 to 6/10/2012              
                                Hoover, Alabama                                
                                    Results                                    
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
       Nat'l: N 14.35  7/30/2011   Kayla Davis, Quick Striders                 
 JO Region 6: R 14.97  7/12/2009   Chelsie Burnett, Mobile Parks & R           
Al USATF Rec: A 15.96  6/11/2011   Kayla Webb, Speed City-0                    
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 McMillan, Kristen            Alabama Heat Tra       15.90      15.98q  0.7  2 
  2 Kulczycka, Izabella          Western Area                      17.80q +0.0  1 
  3 Wills, Malese                Montgomery Y                      18.05q +0.0  1 
  4 Walker, Alicia               Huntsville M           17.00      18.32q +0.0  1 
  5 Dixon, Janiah                Huntsville M                      18.35q +0.0  1 
  6 Wormsby, Danielle            Western Area                      18.50q  0.7  2 
  7 Osley, Tramani               Huntsville M                      18.53q +0.0  1 
  8 Mitchell, Zariah             North Alabam                      18.98q  0.7  2 
  9 Reporto, Kya                 North Alabam                      19.05  +0.0  1 
 10 Stevenson, Nia               Huntsville M           20.00      19.99  +0.0  1 
 11 Eagan, Kylie                 Montgomery Y                      20.00   0.7  2 
 12 King, Sanaa                  Magic City R           42.00      21.96   0.7  2 
 13 Smith, Brooke                Alabama Heat Tra                  22.74   0.7  2 
 14 Bennett, Abigail             Alabama TC             20.00      22.82   0.7  2 
 15 Hammonds, Jayda              Alabama Spor                      23.30   0.7  2 
 16 Leonard, Luaryn              Montgomery Y                      25.21  +0.0  1 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
==============================================================================
       Nat'l: N 14.35  7/30/2011   Kayla Davis, Quick Striders                 
 JO Region 6: R 14.97  7/12/2009   Chelsie Burnett, Mobile Parks & R           
Al USATF Rec: A 15.96  6/11/2011   Kayla Webb, Speed City-0                    
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 McMillan, Kristen            Alabama Heat Tra       15.98      16.18  -0.9 
  2 Osley, Tramani               Huntsville M           18.53      17.67  -0.9 
  3 Walker, Alicia               Huntsville M           18.32      17.97  -0.9 
  4 Wormsby, Danielle            Western Area           18.50      18.07  -0.9 
  5 Wills, Malese                Montgomery Y           18.05      18.25  -0.9 
  6 Kulczycka, Izabella          Western Area           17.80      18.53  -0.9 
  7 Mitchell, Zariah             North Alabam           18.98      18.61  -0.9 
  8 Dixon, Janiah                Huntsville M           18.35      18.62  -0.9 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
       Nat'l: N 29.48  7/30/2011   Dynasty McClennon, Track Houston            
 JO Region 6: R 32.01  7/12/2009   Indya Jackson, Grtr King Dvd TC             
Al USATF Rec: A 15.14  6/18/2004   Ferrin Coleman, mprd                        
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 McMillan, Kristen            Alabama Heat Tra       34.30      33.01q  1.8  2 
  2 Kulczycka, Izabella          Western Area                      38.45q  1.8  2 
  3 Wormsby, Danielle            Western Area                      39.05q  0.6  1 
  4 Wills, Malese                Montgomery Y                      40.14q  1.8  2 
  5 Mitchell, Zariah             North Alabam                      42.10q  1.8  2 
  6 Stevenson, Nia               Huntsville M           40.00      42.30q  0.6  1 
  7 Reporto, Kya                 North Alabam                      42.97q  1.8  2 
  8 Scott, Damya                 Magic City R           43.21      43.50q  1.8  2 
  9 Eagan, Kylie                 Montgomery Y                      44.84   0.6  1 
 10 Smith, Brooke                Alabama Heat Tra                  49.43   0.6  1 
 11 King, Sanaa                  Magic City R           42.00      52.25   0.6  1 
 12 Hammonds, Jayda              Alabama Spor                      53.04   0.6  1 
 13 Leonard, Luaryn              Montgomery Y                      57.50   1.8  2 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
==============================================================================
       Nat'l: N 29.48  7/30/2011   Dynasty McClennon, Track Houston            
 JO Region 6: R 32.01  7/12/2009   Indya Jackson, Grtr King Dvd TC             
Al USATF Rec: A 15.14  6/18/2004   Ferrin Coleman, mprd                        
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 McMillan, Kristen            Alabama Heat Tra       33.01      33.86   0.2 
  2 Kulczycka, Izabella          Western Area           38.45      38.42   0.2 
  3 Wormsby, Danielle            Western Area           39.05      39.70   0.2 
  4 Wills, Malese                Montgomery Y           40.14      40.08   0.2 
  5 Reporto, Kya                 North Alabam           42.97      42.61   0.2 
  6 Stevenson, Nia               Huntsville M           42.30      43.32   0.2 
  7 Scott, Damya                 Magic City R           43.50      44.39   0.2 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 1:11.27  7/3/2011    Makayla Gamble, Durham Strid              
 JO Region 6: R 1:08.33  7/11/2004   Courtney Carmichael, Continental T-Be     
Al USATF Rec: A 1:10.00  6/15/2007   Breanna Davidson, Hoover Parks            
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Kulczycka, Izabella          Western Area                    1:28.99q 
  2 Wormsby, Danielle            Western Area                    1:33.46q 
  3 Reporto, Kya                 North Alabam                    1:37.83q 
  4 Scott, Damya                 Magic City R         1:43.00    1:44.71q 
  5 Eagan, Kylie                 Montgomery Y                    1:53.56q 
  6 Wills, Malese                Montgomery Y                    1:54.84q 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 1:11.27  7/3/2011    Makayla Gamble, Durham Strid              
 JO Region 6: R 1:08.33  7/11/2004   Courtney Carmichael, Continental T-Be     
Al USATF Rec: A 1:10.00  6/15/2007   Breanna Davidson, Hoover Parks            
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Kulczycka, Izabella          Western Area         1:28.99    1:28.99  
  2 Wormsby, Danielle            Western Area         1:33.46    1:33.46  
  3 Reporto, Kya                 North Alabam         1:37.83    1:37.83  
  4 Scott, Damya                 Magic City R         1:44.71    1:44.71  
  5 Eagan, Kylie                 Montgomery Y         1:53.56    1:53.56  
  6 Wills, Malese                Montgomery Y         1:54.84    1:54.84  
 
800 Meter Run Sub-Bantam Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 2:41.61  7/30/2011   Courtney Washington, WingTCs              
 JO Region 6: R 3:09.49  7/9/2006    Kennedy Smith, Baton Rougel               
Al USATF Rec: A 3:16.50  6/10/2011   Sydney White, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Riley, Reagan                Magic City Track                3:30.74  
  2 Stokes, Elle                 Magic City Track                3:56.51  
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 5:41.34  7/31/2011   Victoria Swepson, Triangle Cha            
 JO Region 6: R 7:57.83  7/12/2009   Keandra Booker, Grtr King Dvd TC          
Al USATF Rec: A 6:40.26  6/16/2007   Victoria Robinson, Montgomery Y           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Riley, Reagan                Magic City Track                6:38.65A 
  2 Stokes, Elle                 Magic City Track                8:20.34  
  3 Williams, Taiylor            Tricity Stri                    9:29.66  
 
Long Jump Sub-Bantam Girls
========================================================================================
       Nat'l: N 3.38m  7/30/2011   Klohe Foster, Pops TC                       
 JO Region 6: R 3.24m  7/10/2010   Olivia Beard, 0609 Unattached               
Al USATF Rec: A 3.03m  6/16/2006   Britltey Humphrey, Unattached               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Walker, Alicia               Huntsville M                      2.82m  -0.9   9-03.00 
  2 Dixon, Janiah                Huntsville M                      2.63m   0.2   8-07.50 
  3 McMillan, Kristen            Alabama Heat Tra                  2.55m  -0.1   8-04.50 
  4 Stevenson, Nia               Huntsville M                      2.26m  +0.0   7-05.00 
  5 Osley, Tramani               Huntsville M                      1.92m   NWI   6-03.75 
  6 Bennett, Abigail             Alabama TC             1.83m      1.82m   NWI   5-11.75 
  7 Mitchell, Zariah             North Alabam                      1.53m  +0.0   5-00.25 
  8 Williams, Taiylor            Tricity Stri                      1.31m   NWI   4-03.75 
 
Shot Put 2k Sub-Bantam Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 6.69m  7/29/2011   Bonee Harden, LV Blazin One                 
 JO Region 6: R 4.29m  7/11/2009   Jessica Austin, Mobile Parks & R            
Al USATF Rec: A 4.58m  6/18/2004   Angela McCord, mprd                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Walker, Alicia               Huntsville M                      4.01m   13-02.00 
  2 Williams, Taiylor            Tricity Stri                      3.43m   11-03.00 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 18.13m  7/28/2011   Daia Hansford, Bowie Boys & Girls          
 JO Region 6: R 12.12m  7/11/2008   Katie Aldrege, Peak Perform                
Al USATF Rec: A 10.88m  6/15/2007   Brooke Graham, Huntsville M                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Dixon, Janiah                Huntsville M                      6.80m      22-04 
  2 King, Sanaa                  Magic City R                      5.09m      16-08 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
       Nat'l: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
 JO Region 6: R 13.35  6/1992      Natasha Cain                                
Al USATF Rec: A 13.35  6/1992      Natasha Cain                                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Gardner, Kya                 Unattached             15.00      15.00q  0.3  1 
  2 Kittrell, Eden               Alabama Heat Tra       16.50      15.53q  0.1  2 
  3 White, Sydney                Alabama Spor           16.70      16.32q  0.3  1 
  4 Thomas, Trinity              Alabama Heat Tra                  16.40q  0.1  2 
  5 Lumzy, Christilyn            Western Area                      16.42q  0.3  1 
  6 Dixon, Jada                  Huntsville M                      16.81q  0.3  1 
  7 Walker, Kaitlyn              Huntsville M           16.00      16.88q  0.1  2 
  8 Constant, Mya                Super Moveme                      16.98q  0.3  1 
  9 Scott, Lauren                Tricity Stri                      17.54   0.1  2 
 10 Hubbert, Michaela            Western Area                      17.93   0.1  2 
 11 Hill, Tyler                  Unattached                        18.84   0.3  1 
 12 Brown, Myah                  Western Area                      19.14   0.1  2 
 13 Hammock, JaMya               Western Area                      19.92   0.3  1 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
==============================================================================
       Nat'l: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
 JO Region 6: R 13.35  6/1992      Natasha Cain                                
Al USATF Rec: A 13.35  6/1992      Natasha Cain                                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Gardner, Kya                 Unattached             15.00      15.30  -0.2 
  2 Kittrell, Eden               Alabama Heat Tra       15.53      15.73  -0.2 
  3 Thomas, Trinity              Alabama Heat Tra       16.40      16.59  -0.2 
  4 White, Sydney                Alabama Spor           16.32      16.66  -0.2 
  5 Dixon, Jada                  Huntsville M           16.81      16.74  -0.2 
  6 Lumzy, Christilyn            Western Area           16.42      16.89  -0.2 
  7 Walker, Kaitlyn              Huntsville M           16.88      17.27  -0.2 
 
200 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
       Nat'l: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
 JO Region 6: R 27.60  8/2003      Raven Sims, Baton Rouge YMCA                
Al USATF Rec: A 28.90  6/13/2003   Kenyattia Hackworth, MPRD                   
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Gardner, Kya                 Unattached             30.20      31.19q  0.8  1 
  2 Wright, Azaria               Alabama Heat Tra       31.00      31.20q  1.0  2 
  3 Beard, Olivia                Mobile City            29.86      31.49q  0.2  3 
  4 White, Sydney                Trussville Track       32.00      32.39q  1.0  2 
  5 Kittrell, Eden               Alabama Heat Tra       34.00      32.52q  0.8  1 
  6 Russell, Endiyah             Club Elite O                      33.74q  1.0  2 
  7 Lumzy, Christilyn            Western Area                      34.15q  0.8  1 
  8 Kulczycka, Anna              Western Area                      34.17q  0.2  3 
  9 Dixon, Jada                  Huntsville M                      34.36   0.8  1 
 10 White, Sydney                Alabama Spor           35.10      35.02   0.2  3 
 11 Constant, Mya                Super Moveme                      36.20   0.8  1 
 12 Scott, Naveah                Club Elite O                      36.62   0.8  1 
 13 Hodge, Keycia                Tricity Stri                      36.68   0.2  3 
 14 Hubbert, Michaela            Western Area                      37.18   0.8  1 
 15 Davis, Syan                  Tricity Stri                      37.55   1.0  2 
 16 Scott, Lauren                Tricity Stri                      37.63   0.2  3 
 17 Brown, Myah                  Western Area                      41.35   0.2  3 
 18 Hammock, JaMya               Western Area                      45.15   1.0  2 
 19 Savage, Marie                Western Area                      47.16   1.0  2 
 
200 Meter Dash Bantam Girls
==============================================================================
       Nat'l: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
 JO Region 6: R 27.60  8/2003      Raven Sims, Baton Rouge YMCA                
Al USATF Rec: A 28.90  6/13/2003   Kenyattia Hackworth, MPRD                   
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Beard, Olivia                Mobile City            31.49      32.38  -2.5 
  2 White, Sydney                Trussville Track       32.39      32.79  -2.5 
  3 Wright, Azaria               Alabama Heat Tra       31.20      32.86  -2.5 
  4 Gardner, Kya                 Unattached             31.19      33.19  -2.5 
  5 Kittrell, Eden               Alabama Heat Tra       32.52      33.42  -2.5 
  6 Kulczycka, Anna              Western Area           34.17      35.24  -2.5 
  7 Russell, Endiyah             Club Elite O           33.74      35.32  -2.5 
  8 Lumzy, Christilyn            Western Area           34.15      35.35  -2.5 
 
400 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
       Nat'l: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
 JO Region 6: R 1:03.96  7/10/2002   Taurinesha White, Baton Rouge YMCA        
Al USATF Rec: A 1:05.23  6/18/2004   Joy Marbury, CLEB                         
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Wright, Azaria               Alabama Heat Tra     1:14.00    1:13.88q  2 
  2 Beard, Olivia                Mobile City          1:08.00    1:14.36q  1 
  3 White, Sydney                Trussville Track     1:14.00    1:18.96q  2 
  4 Russell, Endiyah             Club Elite O                    1:25.94q  2 
  5 Davis, Syan                  Tricity Stri                    1:27.64q  2 
  6 Moore, Alyssa                Western Area                    1:29.12q  1 
  7 Kowalski, Chloe              Montgomery Y                    1:29.21q  2 
  8 White, Sydney                Alabama Spor         1:18.00    1:29.60q  1 
  9 Brackett, Kayla              AG Gaston Bo                    1:30.34   1 
 10 Hammock, JaMya               Western Area                    1:33.13   2 
 11 Scott, Naveah                Club Elite O                    1:33.48   1 
 12 Woods, Kayla                 AG Gaston Bo                    1:34.15   1 
 13 Savage, Marie                Western Area                    1:42.67   1 
 14 Johnson, Myla                Western Area                    1:44.82   2 
 
400 Meter Dash Bantam Girls
=========================================================================
       Nat'l: N   59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA          
 JO Region 6: R 1:03.96  7/10/2002   Taurinesha White, Baton Rouge YMCA        
Al USATF Rec: A 1:05.23  6/18/2004   Joy Marbury, CLEB                         
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Beard, Olivia                Mobile City          1:14.36    1:11.21  
  2 White, Sydney                Trussville Track     1:18.96    1:15.37  
  3 Wright, Azaria               Alabama Heat Tra     1:13.88    1:15.41  
  4 Russell, Endiyah             Club Elite O         1:25.94    1:18.71  
  5 White, Sydney                Alabama Spor         1:29.60    1:22.48  
  6 Moore, Alyssa                Western Area         1:29.12    1:25.15  
  7 Kowalski, Chloe              Montgomery Y         1:29.21    1:30.18  
  8 Davis, Syan                  Tricity Stri         1:27.64    1:30.58  
 
800 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 2:21.00  7/3/2010    Kennedy Simon, Gazelle Trac               
 JO Region 6: R 2:32.70  8/15/2003   Tominique Lewis, NO Stars Express         
Al USATF Rec: A 2:53.62  6/16/2006   Sydney Byrd, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wright, Azaria               Alabama Heat Tra     3:30.00    3:04.44  
  2 Russell, Endiyah             Club Elite O                    3:14.41  
  3 Woods, Kayla                 AG Gaston Bo                    3:38.36  
  4 Brackett, Kayla              AG Gaston Bo                    3:42.41  
  5 Moore, Alyssa                Western Area                    3:43.31  
  6 Nelson, Leah                 Western Area                    5:08.62  
 
1500 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
 JO Region 6: R 5:12.50  8/15/2003   Tominique Lewis, NO Stars Express         
Al USATF Rec: A 5:47.00  6/1992      Amy Simpson                               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kulczycka, Anna              Western Area                    6:05.43  
  2 Kowalski, Chloe              Montgomery Y                    7:01.46  
 
4x100 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
 JO Region 6: R 56.75  7/11/2004   Club Elite of Birmingham, Club Elite Birmi  
                       B Cochran, K Kirkwood, J Marbury, S Charley       
Al USATF Rec: A 20.00  6/15/2007   Montgomery YMCA Dream Team, Montgomery Y    
                       L Exford, B Johnson, B Stallworth                 
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Western Area YMCA  'A'                                       1:13.52  
 
High Jump Bantam Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
 JO Region 6: R  3-10  7/10/2002   Mary Huston, HTMC                           
Al USATF Rec: A  4-02  6/15/2007   Jennifer Westendorf, Montgomery Y           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kittrell, Eden               Alabama Heat Tra       1.19m      1.16m    3-09.50 
 
Long Jump Bantam Girls
========================================================================================
       Nat'l: N    4.78m  6/30/2005   Ramona Carryl, Knoxville,TN              
 JO Region 6: R 15-01.75  7/10/2002   Raven Sims, Baton Rouge YMCA             
Al USATF Rec: A 12-11.50  6/13/1998   Rachel Tindol                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Beard, Olivia                Mobile City            4.17m      3.92m  +0.0  12-10.50 
  2 White, Sydney                Trussville Track       3.24m      3.34m   NWI  10-11.50 
  3 Gardner, Kya                 Unattached                        3.18m  +0.0  10-05.25 
  4 Dixon, Jada                  Huntsville M                      3.16m   NWI  10-04.50 
  5 Walker, Kaitlyn              Huntsville M                      3.15m   NWI  10-04.00 
  6 Scott, Lauren                Tricity Stri                      3.03m   0.9   9-11.25 
  7 Kowalski, Chloe              Montgomery Y                      2.87m  +0.0   9-05.00 
  8 Davis, Syan                  Tricity Stri                      2.77m   NWI   9-01.25 
  9 Hill, Tyler                  Unattached                        2.25m   0.3   7-04.75 
 10 Hodge, Keycia                Tricity Stri                      2.09m   NWI   6-10.25 
 11 Moore, Alyssa                Western Area                      1.59m   0.9   5-02.75 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
 JO Region 6: R  22-01  7/10/2002   Jade Giordano, LAET                        
Al USATF Rec: A  21-08  6/13/2003   Shaquila White, HMTC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bass, Jasmine                Prichard TC                       5.68m   18-07.75 
  2 Johnson, Myla                Western Area                      4.17m   13-08.25 
  3 Nelson, Leah                 Western Area                      3.67m   12-00.50 
  4 Tate, Morgan                 Western Area                      2.96m    9-08.50 
 
Javelin Throw 300g Bantam Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
 JO Region 6: R  74-11  7/10/2002   Jade Giordano, LAET                        
Al USATF Rec: A  72-01  6/13/2003   Katherine Harvey, MPRD                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bass, Jasmine                Prichard TC                      10.10m      33-02 
  2 Walker, Kaitlyn              Huntsville M                      9.82m      32-03 
  3 Tate, Morgan                 Western Area                      7.14m      23-05 
  4 Johnson, Myla                Western Area                      7.12m      23-04 
  5 Nelson, Leah                 Western Area                      7.00m      22-11 
 
1500 Meter Race Walk Bantam Girls
=========================================================================
       Nat'l: N  7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA            
 JO Region 6: R  9:56.87  7/12/2009   Breanna Sparrow, Future TC               
Al USATF Rec: A 10:31.85  6/1992      Jennifer Bibber                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hodge, Keycia                Tricity Stri                   11:45.00  
 
100 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
       Nat'l: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
 JO Region 6: R 12.45  6/1993      Natasha Cain                                
Al USATF Rec: A 12.45  6/1993      Natasha Cain                                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Hall, Melanie                Club Elite O                      14.04q -2.6  2 
  2 Scott, Alivia                Magic City R           14.06      14.09q -2.6  2 
  3 Sanders, Ebony               Hoover Parks           14.55      14.19q  0.3  1 
  4 Kelley, DaKeria              AG Gaston Bo                      14.82q -2.6  2 
  5 Moore, Marilyn               Huntsville M           13.66      15.15q  0.3  1 
  6 Stallworth, Amari            Club Elite O                      15.17q  0.3  1 
  7 Williams, Ciara              Unattached                        15.26q  0.3  1 
  8 Albright, Malaika            Alabama TC             14.00      15.35q -2.6  2 
  9 Cole, Kaitlyn                Prichard TC                       15.58   0.3  1 
 10 Long, Savannah               North Alabam                      15.73  -2.6  2 
 11 Dates, Alexandria            Prichard TC                       16.02   0.3  1 
 12 Dates, Cemaiya               Magic City R           15.60      16.19   0.3  1 
 13 Sherrod, Shardae'            Club Elite O                      16.20  -2.6  2 
 
100 Meter Dash Midget Girls
==============================================================================
       Nat'l: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
 JO Region 6: R 12.45  6/1993      Natasha Cain                                
Al USATF Rec: A 12.45  6/1993      Natasha Cain                                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Hall, Melanie                Club Elite O           14.04      14.28  -1.4 
  2 Scott, Alivia                Magic City R           14.09      14.31  -1.4 
  3 Sanders, Ebony               Hoover Parks           14.19      14.53  -1.4 
  4 Kelley, DaKeria              AG Gaston Bo           14.82      14.82  -1.4 
  5 Williams, Ciara              Unattached             15.26      15.21  -1.4 
  6 Moore, Marilyn               Huntsville M           15.15      15.30  -1.4 
  7 Stallworth, Amari            Club Elite O           15.17      15.52  -1.4 
  8 Albright, Malaika            Alabama TC             15.35      15.53  -1.4 
 
200 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
 JO Region 6: R 25.86  6/1987      Kimberly Dubose                             
Al USATF Rec: A 24.62  6/13/2003   Angel Watson, MPRD                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Hall, Melanie                Club Elite O                      29.65q  0.3  2 
  2 Meriweather, Yazmin          Tricity Stri                      30.15q  2.1  1 
  3 Kelley, DaKeria              AG Gaston Bo                      30.57q  0.3  2 
  4 Scott, Alivia                Magic City R           30.00      30.66q  0.3  2 
  5 Miller, Derria               Tuscaloosa F                      30.71q  0.3  3 
  6 Long, Savannah               North Alabam                      30.82q  0.3  2 
  7 Albright, Malaika            Alabama TC             29.00      31.12q  0.3  3 
  8 Raymond, Nikki               Tricity Stri                      31.19q  0.3  3 
  9 Williams, Ciara              Unattached                        31.24   2.1  1 
 10 Moore, Marilyn               Huntsville M           31.00      31.68   2.1  1 
 11 Cole, Kaitlyn                Prichard TC                       31.79   2.1  1 
 12 Jackson, Teyona              Tricity Stri                      32.57   0.3  2 
 13 Pennington, Bailee           US Elite Jr            32.00      32.60   0.3  2 
 14 Martin, Kayla                Tricity Stri                      33.10   2.1  1 
 15 Howard, Erin                 AG Gaston Bo                      33.13   2.1  1 
 16 Trammell, Zariah             Huntsville M           34.00      34.10   0.3  3 
 17 Dates, Cemaiya               Magic City R           33.00      34.31   0.3  3 
 18 Risher, Kiara                Alabama TC             30.00      34.34   2.1  1 
 19 Stallworth, Amari            Club Elite O                      34.48   0.3  3 
 20 Benison, DeAisha             Super Moveme                      37.15   2.1  1 
 
200 Meter Dash Midget Girls
==============================================================================
 JO Region 6: R 25.86  6/1987      Kimberly Dubose                             
Al USATF Rec: A 24.62  6/13/2003   Angel Watson, MPRD                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Hall, Melanie                Club Elite O           29.65      29.76  -0.8 
  2 Miller, Derria               Tuscaloosa F           30.71      30.94  -0.8 
  3 Kelley, DaKeria              AG Gaston Bo           30.57      30.95  -0.8 
  4 Meriweather, Yazmin          Tricity Stri           30.15      31.08  -0.8 
  5 Scott, Alivia                Magic City R           30.66      31.93  -0.8 
  6 Long, Savannah               North Alabam           30.82      31.96  -0.8 
  7 Raymond, Nikki               Tricity Stri           31.19      32.42  -0.8 
 
400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
       Nat'l: N   54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest           
 JO Region 6: R 1:01.00  7/10/2002   LaShay Payne, Baton Rouge YMCA            
Al USATF Rec: A 1:02.79  6/1992      Ashauna Wilson                            
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Seely, Rachel                Alabama TC           1:09.00    1:08.64q  2 
  2 Long, Savannah               North Alabam                    1:08.73q  1 
  3 Blakely, Audriana            Huntsville M                    1:09.58q  1 
  4 Meriweather, Yazmin          Tricity Stri                    1:09.90q  1 
  5 Kelley, DaKeria              AG Gaston Bo                    1:12.18q  2 
  6 Raymond, Nikki               Tricity Stri                    1:14.87q  2 
  7 Pennington, Bailee           US Elite Jr          1:15.00    1:18.15q  1 
  8 Peterson, Sarah              CC Flyers                       1:19.12q  1 
  9 Howard, Erin                 AG Gaston Bo                    1:19.83   2 
 10 Risher, Kiara                Alabama TC           1:25.00    1:19.94   2 
 11 Brown, Madison               Tricity Stri                    1:20.86   2 
 12 Trammell, Zariah             Huntsville M         1:19.00    1:22.62   1 
 13 Martin, Kayla                Tricity Stri                    1:23.92   1 
 14 Bachman, Hannah              Alabama Heat Tra                1:29.22   1 
 
400 Meter Dash Midget Girls
=========================================================================
       Nat'l: N   54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest           
 JO Region 6: R 1:01.00  7/10/2002   LaShay Payne, Baton Rouge YMCA            
Al USATF Rec: A 1:02.79  6/1992      Ashauna Wilson                            
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Seely, Rachel                Alabama TC           1:08.64    1:09.50  
  2 Meriweather, Yazmin          Tricity Stri         1:09.90    1:09.83  
  3 Blakely, Audriana            Huntsville M         1:09.58    1:09.85  
  4 Kelley, DaKeria              AG Gaston Bo         1:12.18    1:12.94  
  5 Raymond, Nikki               Tricity Stri         1:14.87    1:17.26  
 
800 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
 JO Region 6: R 2:31.86  7/12/2008   Lindsay Raybourn, Unattached              
Al USATF Rec: A 2:47.98  6/16/2006   Lacey Dent, Mobile Parks & R              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Irby, Hannah                 Tuscaloosa F                    2:52.93  
  2 Ensley, Saache               Tricity Stri                    2:59.20  
  3 Peterson, Sarah              CC Flyers                       3:03.31  
  4 Blakely, Audriana            Huntsville M                    3:06.42  
  5 Collins, Mylasia             Tricity Stri                    3:23.19  
  6 Pichon, Angelina             Huntsville M                    3:37.54  
  7 Moore, Amaya                 Western Area                    4:22.93  
 
1500 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
 JO Region 6: R 5:09.77  7/9/2005    Kaylor Murray, Nash Illusions             
Al USATF Rec: A 5:21.37  6/18/2004   Mary Huston, HMTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Seely, Rachel                Alabama TC           5:20.00    5:46.28  
  2 Ensley, Saache               Tricity Stri                    5:50.70  
  3 Blakely, Audriana            Huntsville M                    6:31.81  
  4 Pichon, Angelina             Huntsville M                    7:05.66  
  5 Grant, Tiondra               Tricity Stri                    9:52.06  
 
3000 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 10:03.54  7/29/1988   Heather Burroughs                        
 JO Region 6: R 11:03.60  7/8/2005    Kaylor Murray, Nash Illusions            
Al USATF Rec: A 11:32.00  6/1986      Heather Dickson                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ensley, Saache               Tricity Stri                   12:31.64  
 
80 Meter Hurdles Midget Girls
==============================================================================
       Nat'l: N 11.85  7/21/2002   Jasmine Isley, Charlotte, NC                
 JO Region 6: R 12.68  7/1991      Kia Callender, New Orleans Comets           
Al USATF Rec: A 11.11  6/15/2007   Wynter Battiste-Newman, Mobile Parks        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Cole, Kaitlyn                Prichard TC            15.00      16.85   1.2 
  2 Williams, Shakeria           Super Moveme                      17.91   1.2 
  3 Dates, Alexandria            Prichard TC            18.00      18.57   1.2 
 
4x100 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
 JO Region 6: R 52.87  7/11/2004   Baton Rouge YMCA, Baton Rouge YMCA          
                       R Sims, C Reed, T White, L Gilmore                
Al USATF Rec: A 54.01  6/1987      Mobile Parks Department                     
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tuscaloosa Falcons  'A'                                      1:00.60  
 
4x400 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 3:56.63  5/30/2010   Quiet Fire, Quiet Fire TC                 
                         L Williams, J Paul, K Richardson, K Richardson    
 JO Region 6: R 4:20.26  7/11/2004   New Orleans Stars Express, New Orleans Sta
                         M Welcome, D Every, J Meyers, G Jackson           
Al USATF Rec: A 4:38.11  6/13/2003   Mobile Parks & Rec, MPRD                  
                         J Parker, A Watson, C Steele, A Watson            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tuscaloosa Falcons  'A'                                      5:12.94  
 
High Jump Midget Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
 JO Region 6: R  4-02  7/11/2009   Kayla Pruitt, Unattached_AL                 
Al USATF Rec: A  4-09  6/1987      Erica Alexander                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sherrod, Shardae'            Club Elite O                      1.15m    3-09.25 
  2 Risher, Kiara                Alabama TC             1.32m      1.10m    3-07.25 
  3 Bachman, Hannah              Alabama Heat Tra       1.07m      1.00m    3-03.25 
 
Long Jump Midget Girls
========================================================================================
       Nat'l: N    5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA           
 JO Region 6: R 14-10.25  6/1996      Crystal Aguinaga                         
Al USATF Rec: A 14-10.25  6/1996      Crystal Aguinaga                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Seely, Rachel                Alabama TC             3.96m      4.07m  +0.0  13-04.25 
  2 Scott, Alivia                Magic City R                      4.03m  +0.0  13-02.75 
  3 Albright, Malaika            Alabama TC             3.66m      3.96m  +0.0  13-00.00 
  4 Raymond, Nikki               Tricity Stri                      3.96m   0.7  13-00.00 
  5 Jackson, Teyona              Tricity Stri                      3.91m   1.0  12-10.00 
  6 Williams, Brayden            Hoover Parks           3.81m      3.61m   0.9  11-10.25 
  7 Martin, Kayla                Tricity Stri                      3.32m  +0.0  10-10.75 
  8 Dates, Alexandria            Prichard TC            4.27m      3.22m  +0.0  10-06.75 
  9 Brown, Madison               Tricity Stri                      3.05m   0.7  10-00.25 
 10 Lanier, Cassidy              Tuscaloosa F                      2.80m   0.5   9-02.25 
 11 Sherrod, Shardae'            Club Elite O                      2.67m  +0.0   8-09.25 
 12 Meriweather, Yazmin          Tricity Stri                      2.53m  +0.0   8-03.75 
 13 Moore, Amaya                 Western Area                      2.31m   1.0   7-07.00 
 
Shot Put 6 lb. Midget Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 13.90m  7/11/1987   Johanna Gambill, Vancouver, WA             
 JO Region 6: R  32-04  7/10/2002   LaQuoya Kelly, CTBT                        
Al USATF Rec: A  32-01  6/1993      Amy Smith                                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Williams, Brayden            Hoover Parks           9.45m      8.80m   28-10.50 
  2 Gardner, Kirsen              Unattached                        7.18m   23-06.75 
  3 Grant, Tiondra               Tricity Stri                      7.00m   22-11.75 
  4 Sanders, Ebony               Hoover Parks                      6.78m   22-03.00 
  5 Rhodes, Nicondra             Super Moveme                      6.74m   22-01.50 
  6 Holman, Tyni'Sha             AG Gaston Bo                      5.59m   18-04.25 
  7 Moore, Amaya                 Western Area                      5.35m   17-06.75 
  8 Burgess, Jordyn              Tuscaloosa F                      5.10m   16-08.75 
  9 Tate, Ashley                 Western Area                      4.08m   13-04.75 
 10 Collins, Mylasia             Tricity Stri                      3.95m   12-11.50 
 11 Bachman, Hannah              Alabama Heat Tra                  3.35m   11-00.00 
 
Discus Throw 1kg Midget Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
 JO Region 6: R  68-05  6/1996      Kathryn Bussey                             
Al USATF Rec: A  68-05  6/1996      Kathryn Bussey                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Grant, Tiondra               Tricity Stri                     17.23m      56-06 
  2 Rhodes, Nicondra             Super Moveme                     14.70m      48-03 
  3 Sanders, Ebony               Hoover Parks                     14.50m      47-07 
  4 Burgess, Jordyn              Tuscaloosa F                      4.35m      14-03 
 
Javelin Throw 300g Midget Girls
===================================================================================
       Nat'l: N   45.84m  6/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs               
 JO Region 6: R   35.32m  7/26/2001   Leigh Petranoff, Cranston, RI            
Al USATF Rec: A 35-10.50  6/13/2003   Erin Patterson, MPRD                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Dates, Cemaiya               Magic City R                     13.66m      44-10 
  2 Rhodes, Nicondra             Super Moveme                     13.10m      43-00 
  3 Williams, Brayden            Hoover Parks          17.07m     12.71m      41-08 
  4 Tate, Ashley                 Western Area                      9.29m      30-06 
 
1500 Meter Race Walk Midget Girls
=========================================================================
       Nat'l: N  6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY           
 JO Region 6: R  9:52.47  7/12/2009   Kristen King, Faith TC                   
Al USATF Rec: A 10:18.00  6/1993      Jennifer Bibber                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Collins, Mylasia             Tricity Stri                   10:03.78A 
  2 Brown, Madison               Tricity Stri                   10:27.94  
  3 Jackson, Teyona              Tricity Stri                   10:50.77  
  4 Pichon, Angelina             Huntsville M                   11:04.57  
 
100 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
       Nat'l: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
 JO Region 6: R 11.90  8/2003      Bianca Knight, Jackson                      
Al USATF Rec: A 12.06  6/1993      Yolanda Cooper                              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Kirkland, Jayla              Club Elite O           12.88      12.94q  0.2  2 
  2 Woods, Sydney                Tuscaloosa F                      13.16q  0.2  2 
  3 Hines, Erin                  Alabama Heat Tra       13.50      13.24q  1.2  1 
  4 Cooper, Alexis               Super Moveme                      13.53q  1.2  1 
  5 Caddell, JaMyah              Super Moveme                      13.54q  1.2  1 
  6 Fields, LaTsatsi             Super Moveme                      14.08q  0.2  2 
  7 Russell, Jairyn              Club Elite O           13.35      14.09q -0.6  3 
  8 Reaves, Adorian              Alabama Heat Tra                  14.15q  1.2  1 
  9 Ambers, Jameria              Magic City R           14.06      14.20  -0.6  3 
 10 Williams, Tatyana            Tricity Stri                      14.30  -0.6  3 
 11 McDANIEL, Shvonya            Tricity Stri                      14.41   1.2  1 
 12 Foster, Makiya               Super Moveme                      14.50  -0.6  3 
 13 Simmons, Tamya               Alabama Heat Tra       13.60      14.62   1.2  1 
 14 Pruitt, Kerrian              Unattached             14.34      14.78   0.2  2 
 15 Harris, Endia                Club Elite O                      14.82  -0.6  3 
 16 Malone, Nia                  Huntsville M                      15.05   0.2  2 
 
100 Meter Dash Youth Girls
==============================================================================
       Nat'l: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
 JO Region 6: R 11.90  8/2003      Bianca Knight, Jackson                      
Al USATF Rec: A 12.06  6/1993      Yolanda Cooper                              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Kirkland, Jayla              Club Elite O           12.94      13.29  -0.7  13.282
  2 Woods, Sydney                Tuscaloosa F           13.16      13.29  -0.7  13.289
  3 Hines, Erin                  Alabama Heat Tra       13.24      13.33  -0.7 
  4 Cooper, Alexis               Super Moveme           13.53      13.85  -0.7 
  5 Russell, Jairyn              Club Elite O           14.09      13.91  -0.7 
  6 Fields, LaTsatsi             Super Moveme           14.08      14.16  -0.7 
  7 Caddell, JaMyah              Super Moveme           13.54      14.26  -0.7 
  8 Reaves, Adorian              Alabama Heat Tra       14.15      14.35  -0.7 
 
200 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
       Nat'l: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
 JO Region 6: R 23.90  8/2003      Bianca Knight, Jackson                      
Al USATF Rec: A 24.69  6/16/2007   Kenyattia Hackworth, Mobile Parks           
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Armstead, Savannah           Super Moveme                      27.14q  1.4  1 
  2 Kirkland, Jayla              Club Elite O           26.71      27.23q  2.3  3 
  3 Woods, Sydney                Tuscaloosa F                      27.25q  1.4  1 
  4 Hines, Erin                  Alabama Heat Tra       27.00      27.50q  1.4  1 
  5 Ambers, Jameria              Magic City R           33.06      28.99q -0.9  2 
  6 Reaves, Adorian              Alabama Heat Tra                  29.18q  2.3  3 
  7 Caddell, JaMyah              Super Moveme                      29.20q  1.4  1 
  8 Fields, LaTsatsi             Super Moveme                      29.34q  2.3  3 
  9 Russell, Jairyn              Club Elite O           27.86      29.54  -0.9  2 
 10 Horton, Angel                Tuscaloosa F                      29.57   1.4  1 
 11 Seely, Anna                  Alabama TC             29.00      30.27   2.3  3 
 12 Pruitt, Kerrian              Unattached             30.37      30.34   2.3  3 
 13 Simmons, Tamya               Alabama Heat Tra       27.00      30.51  -0.9  2 
 14 Harris, Endia                Club Elite O                      30.53  -0.9  2 
 15 McDANIEL, Shvonya            Tricity Stri                      30.59   2.3  3 
 16 Hardnett, Taya               Magic City R           31.00      30.65   1.4  1 
 17 Williams, Tatyana            Tricity Stri                      30.69   2.3  3 
 18 Nelson, Hilary               Mobile City            28.70      31.01   1.4  1 
 19 Foster, Makiya               Super Moveme                      31.09  -0.9  2 
 20 Malone, Nia                  Huntsville M                      31.49  -0.9  2 
 
200 Meter Dash Youth Girls
==============================================================================
       Nat'l: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
 JO Region 6: R 23.90  8/2003      Bianca Knight, Jackson                      
Al USATF Rec: A 24.69  6/16/2007   Kenyattia Hackworth, Mobile Parks           
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Armstead, Savannah           Super Moveme           27.14      27.34  -0.2 
  2 Hines, Erin                  Alabama Heat Tra       27.50      27.53  -0.2 
  3 Kirkland, Jayla              Club Elite O           27.23      27.66  -0.2 
  4 Woods, Sydney                Tuscaloosa F           27.25      27.86  -0.2 
  5 Ambers, Jameria              Magic City R           28.99      28.89  -0.2 
  6 Reaves, Adorian              Alabama Heat Tra       29.18      29.16  -0.2 
  7 Caddell, JaMyah              Super Moveme           29.20      29.17  -0.2 
  8 Fields, LaTsatsi             Super Moveme           29.34      30.60  -0.2 
 
400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
       Nat'l: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
 JO Region 6: R 54.90  8/2003      Bianca Knight, JJTC                         
Al USATF Rec: A 58.91  6/16/2007   Marie Demedicis, Magic City T               
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Woods, Sydney                Tuscaloosa F                    1:03.74q  1 
  2 Bowen, Jalyn                 Montgomery Y                    1:04.02q  1 
  3 Brown, Kennedy               Tricity Stri                    1:07.81q  2 
  4 Trotman, Taylor              Magic City Track                1:08.11q  2 
  5 Nelson, Hilary               Mobile City          1:07.00    1:11.93q  1 
  6 Simmons, Tamya               Alabama Heat Tra     1:10.00    1:12.22q  2 
  7 Seely, Anna                  Alabama TC           1:09.00    1:12.77q  1 
  8 Hill, Sarah                  Alabama TC           1:20.00    1:14.39q  1 
  9 Van Horn, De ja              Alabama Heat Tra                1:26.83   2 
 10 Burns, Samantha              Alabama TC           1:25.00    1:29.64   1 
 
400 Meter Dash Youth Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
 JO Region 6: R 54.90  8/2003      Bianca Knight, JJTC                         
Al USATF Rec: A 58.91  6/16/2007   Marie Demedicis, Magic City T               
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Bowen, Jalyn                 Montgomery Y         1:04.02    1:03.28  
  2 Woods, Sydney                Tuscaloosa F         1:03.74    1:03.59  
  3 Brown, Kennedy               Tricity Stri         1:07.81    1:06.34  
  4 Trotman, Taylor              Magic City Track     1:08.11    1:06.66  
  5 Seely, Anna                  Alabama TC           1:12.77    1:10.34  
  6 Simmons, Tamya               Alabama Heat Tra     1:12.22    1:11.85  
  7 Nelson, Hilary               Mobile City          1:11.93    1:12.96  
  8 Hill, Sarah                  Alabama TC           1:14.39    1:15.27  
 
800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
 JO Region 6: R 2:21.31  7/11/2004   DiKenya Wallace, Baton Rouge YMCA         
Al USATF Rec: A 2:30.70  6/15/2007   Victorya Langford, Magic City R           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Robinson, Nia                Huntsville M         2:53.00    2:57.15  
  2 Trotman, Taylor              Magic City Track                2:59.69  
  3 Hill, Sarah                  Alabama TC           2:57.00    3:09.96  
  4 Burns, Samantha              Alabama TC           3:15.00    3:36.15  
 
100 Meter Hurdles Youth Girls
==============================================================================
       Nat'l: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
 JO Region 6: R 15.81  7/11/2010   Tylor Row, 0624 United                      
Al USATF Rec: A 15.47  6/10/2011   Brittley Humphrey, Speed City-0             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Armstead, Savannah           Super Moveme                      18.14   0.9 
  2 Cooper, Alexis               Super Moveme                      18.26   0.9 
  3 Hill, Christian              Hoover Parks           18.50      21.95   0.9 
  4 Ingram, Ketteria             Hoover Parks           19.76      22.32   0.9 
 
200 Meter Hurdles Youth Girls
==============================================================================
       Nat'l: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
 JO Region 6: R 28.87  7/12/2008   Lacey Dent, Mobile Parks                    
Al USATF Rec: A 29.34  6/13/2003   Jazmine Patton, North Alabama Tr            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Armstead, Savannah           Super Moveme                      31.98  -1.8 
  2 Brown, Kennedy               Tricity Stri                      33.03  -1.8 
  3 Seely, Anna                  Alabama TC             33.00      35.43  -1.8 
  4 Hill, Christian              Hoover Parks           34.00      36.33  -1.8 
  5 Ingram, Ketteria             Hoover Parks           35.00      41.56  -1.8 
 
4x100 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 46.58  6/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
 JO Region 6: R 49.12  7/11/2004   Baton Rouge YMCA, Baton Rouge YMCA          
                       R Alexander, L Gilmore, L Payne, D Wallace        
Al USATF Rec: A 48.40  6/16/2007   Mobile Parks And Rec Dept, Mobile Parks     
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Super Movement TC  'A'                                         53.74  
  2 Tricity Striders  'A'                                          56.15  
  3 Club Elite Of BirminghamIntern  'A'                 49.00      58.07  
 
High Jump Youth Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 1.74m  6/8/1986    Christy Mills, Tarzana, CA                  
 JO Region 6: R 1.74m  6/8/1986    Chrissy Mills, Tarzana, CA                  
Al USATF Rec: A  5-06  6/1996      Kaylah Burks                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Pruitt, Kayla                Hoover Parks           1.37m      1.47m    4-09.75 
  2 Bowen, Jalyn                 Montgomery Y                      1.42m    4-07.75 
  3 Hill, Christian              Hoover Parks                      1.37m    4-06.00 
  4 Williams, Alexandria         Club Elite O           1.42m      1.22m    4-00.00 
  5 Hill, Sarah                  Alabama TC             1.22m      1.17m    3-10.00 
 
Long Jump Youth Girls
========================================================================================
       Nat'l: N    6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV             
 JO Region 6: R        6  6/20/1998   Tracee Thomas, Rialto, CA                
Al USATF Rec: A 17-01.25  6/1996      Natasha Cain                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Horton, Angel                Tuscaloosa F                      4.50m  -0.1  14-09.25 
  2 Hines, Erin                  Alabama Heat Tra       4.88m      4.28m  +0.0  14-00.50 
  3 Robinson, Nia                Huntsville M                      4.23m  +0.0  13-10.50 
  4 Miller, Nashira              Tricity Stri                      3.99m   0.1  13-01.25 
  5 Williams, Alexandria         Club Elite O           4.27m      3.84m  -0.1  12-07.25 
  6 Seely, Anna                  Alabama TC             4.27m      3.81m  +0.0  12-06.00 
  6 Williams, Tatyana            Tricity Stri                      3.81m  +0.0  12-06.00 
  8 Brown, Kennedy               Tricity Stri                      3.70m   0.3  12-01.75 
  9 Hardnett, Taya               Magic City R           3.66m      3.49m   0.2  11-05.50 
 10 McDANIEL, Shvonya            Tricity Stri                      3.35m   0.2  11-00.00 
 
Triple Jump Youth Girls
========================================================================================
       Nat'l: N   11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA             
 JO Region 6: R   11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Downey, CA                
Al USATF Rec: A 33-03.50  6/1996      Kaylah Burks                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Horton, Angel                Tuscaloosa F                      9.31m   NWI  30-06.50 
  2 Hill, Christian              Hoover Parks                      8.64m   NWI  28-04.25 
  3 Ingram, Ketteria             Hoover Parks                      7.43m   NWI  24-04.50 
 
Shot Put 6 lb. Youth Girls
===================================================================================
       Nat'l: N   15.88m  7/31/2010   Kennedy Blahnik, Unattached              
 JO Region 6: R   15.88m              Susie Ray, Orange, CA                    
Al USATF Rec: A 36-11.50  6/1995      Amy Smith                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Pruitt, Kayla                Hoover Parks           8.53m     11.73m   38-06.00 
  2 McClain, Naeisha             Unattached            12.78m     11.72m   38-05.50 
  3 Johnson, Timendria           Super Moveme                     10.24m   33-07.25 
  4 Ingram, Ketteria             Hoover Parks                      7.88m   25-10.25 
  5 McClinton, Macy              Hoover Parks                      7.61m   24-11.75 
 
Discus Throw 1kg Youth Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 46.32m  6/23/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
 JO Region 6: R 46.32m  6/23/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
Al USATF Rec: A 24.72m  6/13/2003   Hannah Henry, MPRD                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 McClain, Naeisha             Unattached            27.79m     31.22mA    102-05 
  2 Pruitt, Kayla                Hoover Parks          24.38m     30.06mA     98-07 
  3 McClinton, Macy              Hoover Parks                     19.22m      63-01 
 
Javelin Throw 600g Youth Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
 JO Region 6: R 40.10m  7/8/2006    Ashley Aldredge, Peak Perform              
Al USATF Rec: A 19.87m  6/1989      Erin McClinton                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Pruitt, Kayla                Hoover Parks          24.38m     31.93mA    104-09 
  2 McClinton, Macy              Hoover Parks                     24.25mA     79-07 
  3 Nelson, Hilary               Mobile City           23.47m     22.97mA     75-04 
  4 Johnson, Timendria           Super Moveme                     21.06mA     69-01 
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
       Nat'l: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
 JO Region 6: R 11.59  7/8/2005    Danielle Sampley, KTC                       
Al USATF Rec: A 11.70  6/1992      Latrina Cameron                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Caitland              Alabama Heat Tra       12.20      11.98q  0.8 
  2 Posey, Evelyn                Club Elite O                      12.66q  0.8 
  3 Fluker, Autavia              Unattached                        12.94q  0.8 
  4 Boman, Destiny               Prichard TC            13.00      13.63q  0.8 
  5 Foster, D'Miyah              Alabama Spor           13.22      14.01q  0.8 
  6 Vester, Aaliyah              Unattached                        14.04q  0.8 
  7 Richardson, Natalia          Prichard TC            13.30      14.60q  0.8 
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
       Nat'l: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
 JO Region 6: R 11.59  7/8/2005    Danielle Sampley, KTC                       
Al USATF Rec: A 11.70  6/1992      Latrina Cameron                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Smith, Caitland              Alabama Heat Tra       11.98      11.98   0.1 
  2 Posey, Evelyn                Club Elite O           12.66      12.66   0.1 
  3 Fluker, Autavia              Unattached             12.94      12.94   0.1 
  4 Boman, Destiny               Prichard TC            13.63      13.63   0.1 
  5 Foster, D'Miyah              Alabama Spor           14.01      14.01   0.1 
  6 Vester, Aaliyah              Unattached             14.04      14.04   0.1 
  7 Richardson, Natalia          Prichard TC            14.60      14.60   0.1 
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
       Nat'l: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
 JO Region 6: R 23.65  7/10/2004   Bianca Knight, Jackson Jaguars              
Al USATF Rec: A 24.53  6/13/2003   Tennille Wilson, MPRD                       
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Caitland              Alabama Heat Tra       24.70      25.72q -1.1  2 
  2 Spires, Michelle             Mobile City            25.90      26.65q  0.2  1 
  3 Posey, Evelyn                Club Elite O                      27.61q  0.2  1 
  4 Jones, Ashley                Tuscaloosa F                      27.92q -1.1  2 
  5 Mcgruder, Milan              Alabama TC             26.20      28.04q  0.2  1 
  6 Boman, Destiny               Prichard TC            27.00      28.83q -1.1  2 
  7 Abron, Jayla                 Tricity Stri                      29.00q  0.2  1 
  8 Vester, Aaliyah              Unattached                        30.70q -1.1  2 
  9 Richardson, Natalia          Prichard TC            28.00      31.21   0.2  1 
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
       Nat'l: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
 JO Region 6: R 23.65  7/10/2004   Bianca Knight, Jackson Jaguars              
Al USATF Rec: A 24.53  6/13/2003   Tennille Wilson, MPRD                       
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Smith, Caitland              Alabama Heat Tra       25.72      25.68  -1.2 
  2 Spires, Michelle             Mobile City            26.65      27.14  -1.2 
  3 Posey, Evelyn                Club Elite O           27.61      27.17  -1.2 
  4 Jones, Ashley                Tuscaloosa F           27.92      27.69  -1.2 
  5 Boman, Destiny               Prichard TC            28.83      28.52  -1.2 
  6 Mcgruder, Milan              Alabama TC             28.04      28.75  -1.2 
  7 Abron, Jayla                 Tricity Stri           29.00      29.33  -1.2 
 
400 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
       Nat'l: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
 JO Region 6: R 47.42  8/2003      Trumesa Banks, SWMT                         
Al USATF Rec: A 56.51  6/16/2007   Morganne Phillips, Magic City R             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Boone, Katharine             US Elite Jr            57.30      59.19q  1 
  2 Lyle, Veronica               US Elite Jr            57.50      59.31q  2 
  3 Spires, Michelle             Mobile City            56.52    1:00.12q  2 
  4 Smith, Caitland              Alabama Heat Tra       57.00    1:02.00q  1 
  5 Peoples, Destiny             Super Moveme         1:00.99    1:02.56q  1 
  6 Bojang, Namena               Alabama TC             59.00    1:02.86q  2 
  7 Hillian, Ta'nisha            Tricity Stri                    1:03.18q  1 
  8 Jones, Ashley                Tuscaloosa F                    1:03.93q  1 
  9 Abron, Jayla                 Tricity Stri                    1:06.04   1 
 10 Boman, Destiny               Prichard TC          1:05.00    1:09.50   2 
 11 Malone, Imani                Huntsville M                    1:16.28   2 
 12 Posey, Evelyn                Club Elite O                    1:18.11   2 
 
400 Meter Dash Intermediate Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
 JO Region 6: R 47.42  8/2003      Trumesa Banks, SWMT                         
Al USATF Rec: A 56.51  6/16/2007   Morganne Phillips, Magic City R             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Smith, Caitland              Alabama Heat Tra     1:02.00      57.91  
  2 Boone, Katharine             US Elite Jr            59.19      58.19  
  3 Spires, Michelle             Mobile City          1:00.12      59.11  
  4 Lyle, Veronica               US Elite Jr            59.31      59.45  
  5 Jones, Ashley                Tuscaloosa F         1:03.93    1:02.30  
  6 Bojang, Namena               Alabama TC           1:02.86    1:02.75  
  7 Peoples, Destiny             Super Moveme         1:02.56    1:03.80  
  8 Hillian, Ta'nisha            Tricity Stri         1:03.18    1:03.99  
 
800 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
 JO Region 6: R 2:16.80                                                        
Al USATF Rec: A 2:29.75  6/15/2007   Catherine Diethelm, Magic City T          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hillian, Ta'nisha            Tricity Stri                    2:33.70  
  2 Peoples, Destiny             Super Moveme         2:31.18    2:40.36  
  3 Wilder, Jimmeshia            Tuscaloosa F         2:30.00    2:47.68  
  4 Moltrie, Keyondra            Club Elite O                    3:24.35  
 
1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
 JO Region 6: R 4:53.27  7/9/2006    Megan Zeek, Music City                    
Al USATF Rec: A 5:01.22  6/1998      Beth Reed                                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Millsaps, Sierra             CC Flyers                       5:18.85  
 
3000 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
       Nat'l: N  9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1               
 JO Region 6: R 11:10.76  7/9/2011    Elisabeth Gaillet, The Vault-06          
Al USATF Rec: A 11:05.44  6/1989      Ashley Patrick                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Millsaps, Sierra             CC Flyers                      11:06.33R 
 
100 Meter Hurdles Intermediate Girls
==============================================================================
       Nat'l: N 13.81  7/14/1984   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
 JO Region 6: R 14.02  7/9/2005    Jacquelyn Coward, KTC                       
Al USATF Rec: A 11.11  6/15/2007   Janna Arrington, MC Unattache               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Wilder, Jimmeshia            Tuscaloosa F           16.60      16.93   1.4 
  2 Irby, Deondra                Tuscaloosa F                      18.16   1.4 
  3 Anderson, Caitlin            Track Alabama                     19.80   1.4 
 
400 Meter Hurdles Intermediate Girls
=========================================================================
       Nat'l: N   57.87  7/1/2005    Ebony Collins, Quiet Fire                 
 JO Region 6: R 1:03.50  8/2003      Marrissa Harris, Memphis Hurd             
Al USATF Rec: A 1:06.66  6/16/2007   Amber Jones, North Alabam                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Boone, Katharine             US Elite Jr          1:05.00    1:08.80  
  2 Boman, Destiny               Prichard TC          1:15.00    1:12.67  
  3 Lorge, Moriah                Alabama TC           1:30.00    1:15.11  
  4 Anderson, Caitlin            Track Alabama                   1:17.97  
 
2000 Meter Steeplechase Intermediate Girls
=========================================================================
       Nat'l: N 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   
 JO Region 6: R 7:38.60  8/2003      Melanie Breaux, LA Express                
Al USATF Rec: A 9:31.82  6/11/2011   Sarah Buckelew, Alabama TC-0              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lorge, Moriah                Alabama TC           9:00.00    9:32.50  
 
High Jump Intermediate Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
 JO Region 6: R 1.67m  7/9/2005    Victoria Dunlap, Continental                
Al USATF Rec: A  5-06  6/1987      Tawanna Frison                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Spires, Michelle             Mobile City            1.78m      1.69mR   5-06.50 
  2 Bojang, Namena               Alabama TC             1.37m      1.27m    4-02.00 
  3 Kendig, Ashley               Alabama TC             1.22m      1.22m    4-00.00 
 
Pole Vault Intermediate Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 4.01m  7/11/2008   Morgan LeLeax, New Heights GYM,LA           
 JO Region 6: R 4.01m  7/11/2008   Morgann Leleux, New Heights                 
Al USATF Rec: A  7-06  6/13/2003   Rosanna Bell, HO0V                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Lorge, Moriah                Alabama TC             3.35m      3.20m   10-06.00 
 
Long Jump Intermediate Girls
========================================================================================
       Nat'l: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
 JO Region 6: R 5.61m  7/11/2008   Kenyattia Hackworth, Mobile Parks           
Al USATF Rec: A 18-05  6/1989      Vonetta Jeffery                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Spires, Michelle             Mobile City            5.31m      5.46m   0.3  17-11.00 
  2 Anderson, Caitlin            Track Alabama                     4.74m  +0.0  15-06.75 
  3 Irby, Deondra                Tuscaloosa F                      4.50m   0.1  14-09.25 
  4 Hillian, Ta'nisha            Tricity Stri                      3.91m   0.1  12-10.00 
  5 Kendig, Ashley               Alabama TC             3.66m      3.91m   0.2  12-10.00 
  6 Mcgruder, Milan              Alabama TC             4.57m      3.60m  +0.0  11-09.75 
 
Triple Jump Intermediate Girls
========================================================================================
       Nat'l: N   12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC         
 JO Region 6: R   11.71m  7/9/2005    Gabrielle Gioia, Personal Best           
Al USATF Rec: A 37-06.75  6/1996      Eboni Thompkins                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Wilder, Jimmeshia            Tuscaloosa F          10.06m     10.57m   NWI  34-08.25 
  2 Irby, Deondra                Tuscaloosa F                      9.89m   NWI  32-05.50 
  3 Kendig, Ashley               Alabama TC             8.53m      7.94m   NWI  26-00.75 
 
Shot Put 4kg Intermediate Girls
===================================================================================
       Nat'l: N   15.20m  7/21/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX             
 JO Region 6: R   12.51m  7/8/2004    Brittany Cox, Nashville Illusi           
Al USATF Rec: A 35-04.50  6/1998      Crystal Winston                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Fluker, Autavia              Unattached                       10.37m   34-00.25 
  2 Simmons, Bailey              Montgomery Y                      8.82m   28-11.25 
  3 Williams, Angel              Montgomery Y                      7.39m   24-03.00 
 
Discus Throw 1kg Intermediate Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
 JO Region 6: R 39.18m  7/10/2010   Dasha Tsema, 0624 Pearl R                  
Al USATF Rec: A  96-05  6/1992      Skyla Lowe                                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Bailey              Montgomery Y                     29.83m      97-10 
  2 Williams, Angel              Montgomery Y                     25.86m      84-10 
 
Hammer Throw Intermediate Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 47.75m  6/29/2010   Ashlen Veatch, unattached                  
 JO Region 6: R 33.40m  7/10/2009   Molly Cook, Hoover Parks&Rec               
Al USATF Rec: A 18.84m  6/16/2006   Jessica Carisle, Hoover Parks              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Bailey              Montgomery Y                     22.95mA     75-03 
  2 Williams, Angel              Montgomery Y                     20.36mA     66-09 
 
Javelin Throw 600g Intermediate Girls
===================================================================================
       Nat'l: N 52.30m  7/31/2011   Avione Allgood, Vegas Valley               
 JO Region 6: R 45.74m  7/11/2008   Ashley Aldrege, Peak Perform               
Al USATF Rec: A 23.60m  6/1987      Sheila Hagar                               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Matthews, Jessica            Unattached            36.58m     32.41mA    106-04 
  2 Simmons, Bailey              Montgomery Y                     20.19m      66-03 
  3 Williams, Angel              Montgomery Y                     17.58m      57-08 
 
100 Meter Dash Young Women
==============================================================================
       Nat'l: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
 JO Region 6: R 11.60  8/2003      Latonya Loche, Twin City                    
Al USATF Rec: A 11.78  6/16/2006   LaQuinta Aaron, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Burks, Quanesha              Club Elite O           11.95      12.38q -0.7 
  2 Lacey, Kourtney              Alabama TC             12.20      12.90q -0.7 
  3 Burnett, Naudia              Club Elite O                      12.97q -0.7 
  4 May, Bre'Kell                Tuscaloosa F                      13.14q -0.7 
  5 Alexander, Cameia            Club Elite O           12.61      13.26q -0.7 
  6 Jemison, Jasmine             Montgomery Y                      13.26q -0.7 
  7 Brown, Micheryle             Mobile City            12.50      13.36q -0.7 
  8 Rogers, Diamyn               Club Elite O                      13.92q -0.7 
 
100 Meter Dash Young Women
==============================================================================
       Nat'l: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
 JO Region 6: R 11.60  8/2003      Latonya Loche, Twin City                    
Al USATF Rec: A 11.78  6/16/2006   LaQuinta Aaron, Unattached                  
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Burks, Quanesha              Club Elite O           12.38      12.38   0.4 
  2 Lacey, Kourtney              Alabama TC             12.90      12.90   0.4 
  3 Burnett, Naudia              Club Elite O           12.97      12.97   0.4 
  4 May, Bre'Kell                Tuscaloosa F           13.14      13.14   0.4 
  5 Alexander, Cameia            Club Elite O           13.26      13.26   0.4 
  5 Jemison, Jasmine             Montgomery Y           13.26      13.26   0.4 
  7 Brown, Micheryle             Mobile City            13.36      13.36   0.4 
  8 Rogers, Diamyn               Club Elite O           13.92      13.92   0.4 
 
200 Meter Dash Young Women
=================================================================================
       Nat'l: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
 JO Region 6: R 23.40  8/2003      Latonya Loche, Twin City                    
Al USATF Rec: A 24.45  6/1986      Frenchie Holmes                             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Gholston, Alexandria         North Alabam                      25.15q  0.4  1 
  2 Robinson, Iris               US Elite Jr            24.30      25.19q  0.4  1 
  3 Burks, Quanesha              Club Elite O           24.86      25.66q -0.5  3 
  4 Peter, Jasmine               Club Elite O                      27.01q  0.4  1 
  5 Alexander, Cameia            Club Elite O           26.02      27.06q -0.5  3 
  6 Burnett, Naudia              Club Elite O                      27.10q  2.0  2 
  7 Stevens, Emily               US Elite Jr            25.00      27.29q  2.0  2 
  8 Briscoe, Alex                Prichard TC            26.00      27.43q  2.0  2 
  9 Mathews, Briahnna            Alabama Heat Tra       27.00      27.46  -0.5  3 
 10 May, Bre'Kell                Tuscaloosa F                      27.69  -0.5  3 
 11 Rogers, Diamyn               Club Elite O                      27.83   2.0  2 
 12 Bell, Candyce                Alabama Heat Tra       27.30      27.97   2.0  2 
 13 Jemison, Jasmine             Montgomery Y                      28.17  -0.5  3 
 14 Brown, Micheryle             Mobile City            26.80      28.25   0.4  1 
 15 Short, Candice               Club Elite O           28.00      28.37  -0.5  3 
 16 Stribling, Jade              US Elite Jr            27.00      29.56   0.4  1 
 17 Boman, Detoria               Prichard TC            28.00      29.84   2.0  2 
 18 Gatson, Keria                Magic City R           29.00      30.05   0.4  1 
 
200 Meter Dash Young Women
==============================================================================
       Nat'l: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
 JO Region 6: R 23.40  8/2003      Latonya Loche, Twin City                    
Al USATF Rec: A 24.45  6/1986      Frenchie Holmes                             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Robinson, Iris               US Elite Jr            25.19      25.18  +0.0 
  2 Burks, Quanesha              Club Elite O           25.66      25.85  +0.0 
  3 Burnett, Naudia              Club Elite O           27.10      27.19  +0.0 
  4 Peter, Jasmine               Club Elite O           27.01      27.33  +0.0 
  5 Alexander, Cameia            Club Elite O           27.06      27.48  +0.0 
  6 Briscoe, Alex                Prichard TC            27.43      28.70  +0.0 
 
400 Meter Dash Young Women
============================================================================
       Nat'l: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
 JO Region 6: R 53.95  7/9/2006    Kamelia Stroy, River Ciites                 
Al USATF Rec: A 56.50  6/16/2006   LaQuinta Aaron, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Gholston, Alexandria         North Alabam                      58.38q  2 
  2 Martin, Kimari               Huntsville M           55.00      58.57q  1 
  3 Scroggins, BriYonna          US Elite Jr            59.00    1:00.37q  1 
  4 Mathews, Briahnna            Alabama Heat Tra     1:00.00    1:03.37q  2 
  5 Peter, Jasmine               Club Elite O                    1:03.43q  1 
  6 Short, Candice               Club Elite O         1:06.00    1:04.31q  1 
  7 Bell, Candyce                Alabama Heat Tra     1:03.00    1:05.36q  2 
  8 Hardy, Morgan                Club Elite O                    1:08.13q  2 
  9 McGraw, Charde'              Tuscaloosa F                    1:08.45   1 
 10 Boman, Detoria               Prichard TC          1:08.00    1:15.02   2 
 11 Abernathy, Kelli             Club Elite O         1:06.00    1:17.22   1 
 
400 Meter Dash Young Women
=========================================================================
       Nat'l: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
 JO Region 6: R 53.95  7/9/2006    Kamelia Stroy, River Ciites                 
Al USATF Rec: A 56.50  6/16/2006   LaQuinta Aaron, Unattached                  
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Scroggins, BriYonna          US Elite Jr          1:00.37    1:00.63  
  2 Peter, Jasmine               Club Elite O         1:03.43    1:02.53  
  3 Short, Candice               Club Elite O         1:04.31    1:02.69  
  4 Mathews, Briahnna            Alabama Heat Tra     1:03.37    1:02.75  
  5 Bell, Candyce                Alabama Heat Tra     1:05.36    1:04.99  
  6 Hardy, Morgan                Club Elite O         1:08.13    1:08.11  
 
800 Meter Run Young Women
=========================================================================
       Nat'l: N 2:05.27  7/24/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
 JO Region 6: R 2:12.55  7/11/2004   Krishna Curry, Music City Track           
Al USATF Rec: A 2:17.44  6/18/2004   Kirby Patterson, mprd                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Reed, Kendall                US Elite Jr          2:18.00    2:31.56  
  2 McGraw, Charde'              Tuscaloosa F                    2:47.01  
 
100 Meter Hurdles Young Women
==============================================================================
       Nat'l: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
 JO Region 6: R 13.59  7/8/2006    Jacquelyn1 Coward, Music City               
Al USATF Rec: A 11.11  6/15/2007   Sarah Bond, Hoover Parks                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Russell, Latasha             Tuscaloosa F                      15.00   1.1 
  2 Branch, Sharday              Tuscaloosa F                      15.81   1.1 
  3 Wimberly, Shy'keya           Tricity Stri                      16.27   1.1 
  4 Trammell, Brianca            Huntsville M           17.00      17.74   1.1 
  5 Wright, Paris                Alabama Heat Tra                  19.24   1.1 
  6 Ebert, Brandee               Alabama Heat Tra                  20.89   1.1 
 
400 Meter Hurdles Young Women
=========================================================================
       Nat'l: N   57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit      
 JO Region 6: R 1:01.29  7/8/2005    Heather Trimiew, Music City               
Al USATF Rec: A 1:06.14  6/18/2004   Erika Russ, Magic City Runne              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wimberly, Shy'keya           Tricity Stri                    1:10.29  
  2 Trammell, Brianca            Huntsville M         1:26.00    1:20.72  
  3 Wright, Paris                Alabama Heat Tra                1:22.01  
 
4x100 Meter Relay Young Women
=========================================================================
       Nat'l: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
 JO Region 6: R 47.00  8/2003      Road Runners Track Club, Road Runners Track 
                       Ashanti Duckworth,ShelanderEarly,DionneJoseph,Quin
Al USATF Rec: A 47.04  6/16/2006   Mobile Parks & Recreation Dept, MPRD        
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Club Elite Of BirminghamIntern  'A'                 47.40      50.20  
  2 Tuscaloosa Falcons  'A'                                        51.27  
 
4x400 Meter Relay Young Women
=========================================================================
       Nat'l: N 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
 JO Region 6: R 3:48.74  7/9/2006    Music City, Music City                    
                         J Coward, K Curry, A Dance, K Forbes              
Al USATF Rec: A 3:58.45  6/1998      Mobile Parks Department                   
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 US Elite Jr S  'A'                                3:51.00    4:03.15  
  2 Club Elite Of BirminghamIntern  'A'               3:59.00    4:25.33  
  3 Tuscaloosa Falcons  'A'                                      4:30.39  
  4 Alabama Heat Track Club  'A'                                 4:47.50  
 
High Jump Young Women
===================================================================================
       Nat'l: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
 JO Region 6: R 1.70m  7/11/2010   Brionne Williams, 0609 Hoover               
Al USATF Rec: A  5-04  6/1992      Erica Alexander                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Davis, Taylor                Hoover Parks           1.52m      1.37m    4-06.00 
  2 Brown, Carolyn               Tuscaloosa F                      1.32m    4-04.00 
 
Long Jump Young Women
========================================================================================
       Nat'l: N    6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                  
 JO Region 6: R    6.00m  7/8/2004    Kenyatta Brooks, SOUTHWEST MISSIS        
Al USATF Rec: A 18-02.50  6/1996      Yolanda Cooper                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Burks, Quanesha              Club Elite O           6.12m      5.75m  -0.1  18-10.50 
  2 Charley, Simone              Club Elite O                      5.32m  +0.0  17-05.50 
  3 Branch, Sharday              Tuscaloosa F                      5.12m  +0.0  16-09.75 
  4 Lacey, Kourtney              Alabama TC             5.31m      4.83m  -0.1  15-10.25 
  5 Briscoe, Alex                Prichard TC            5.18m      4.80m  +0.0  15-09.00 
  6 Mathews, Briahnna            Alabama Heat Tra                  4.27m   0.3  14-00.25 
  7 Trammell, Brianca            Huntsville M                      3.97m  -0.2  13-00.25 
  8 Boman, Detoria               Prichard TC            4.57m      3.74m  -0.6  12-03.25 
 
Triple Jump Young Women
========================================================================================
       Nat'l: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
 JO Region 6: R 12.31m  7/8/2004    Nedra Gross, Future Track Clu              
Al USATF Rec: A  29-09  6/1998      Kim Freeman                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Charley, Simone              Club Elite O                     11.72m   NWI  38-05.50 
  2 Burks, Quanesha              Club Elite O          11.53m     11.25m   NWI  36-11.00 
  3 Simmons, Summer              Tuscaloosa F                     10.48m   NWI  34-04.75 
  4 Briscoe, Alex                Prichard TC           10.97m     10.43m   NWI  34-02.75 

  5 Lacey, Kourtney              Alabama TC            10.06m      9.90m   NWI  32-05.75 
 
Shot Put 4kg Young Women
===================================================================================
       Nat'l: N   15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX              
 JO Region 6: R   13.21m  7/9/2005    Brittany Cox, Nash Illusions             
Al USATF Rec: A 43-00.50  6/1991      Sonya Ellis                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Horton, Aerial               Unattached            13.17m     11.36m   37-03.25 
  2 Hardy, Morgan                Club Elite O                     10.13m   33-03.00 
  3 Yawn, Robin                  Unattached            10.06m     10.08m   33-01.00 
  4 Gatson, Keria                Magic City R                      6.42m   21-00.75 
 
Discus Throw 1kg Young Women
===================================================================================
       Nat'l: N    53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                 
 JO Region 6: R    40.50m  7/8/2004    Amara mcKell, Nashville Illusi          
Al USATF Rec: A 121-06.50  6/1991      Sonja Ellis                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Amelinaite, Berta            Unattached            42.16m     42.81mR    140-05 
  2 Horton, Aerial               Unattached            40.77m     38.85m     127-05 
  3 Yawn, Robin                  Unattached            33.53m     37.61m     123-05 
  4 Williams, Tyshona            Club Elite O                     20.46m      67-01 
 
Hammer Throw Young Women
===================================================================================
       Nat'l: N 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep, GA          
 JO Region 6: R 41.24m  7/8/2011    Gabby Despinasse, Unattached               
Al USATF Rec: A 14.64m  6/16/2007   Lakin Spear, Hoover Parks                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Horton, Aerial               Unattached            30.82m     38.21mA    125-04 
  2 Williams, Tyshona            Club Elite O                     32.40mA    106-03 
 
Javelin Throw 600g Young Women
===================================================================================
       Nat'l: N 52.30m  7/28/2011   Avione Allgood, Wichita, KS                
 JO Region 6: R 45.65m  7/12/2009   Allison Storey, Club Elite TC              
Al USATF Rec: A 116-04  6/1998      Jennifer Tomasello                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Yawn, Robin                  Unattached            32.00m     32.36m     106-02 
 
3000 Meter Race Walk Young Women
=========================================================================
       Nat'l: N 14:20.80  6/17/1993   Lisa Chumbley, Houston, TX               
 JO Region 6: R 14:20.80  6/17/1993   Lisa Chumbley                            
Al USATF Rec: A 25:54.95  6/11/2011   Ellen Fountain, Su-Mo Tc Su-             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wimberly, Shy'keya           Tricity Stri                   22:28.52A 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
       Nat'l: N 13.69  7/31/2011   Nolan Hickman, High Voltage                 
 JO Region 6: R 14.54  7/10/2002   Samuel Washington, PCTC                     
Al USATF Rec: A 14.62  6/11/2011   Conner Harrell, Speed City-0                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Summers, Barry               Montgomery Y                      15.47q  0.2  1 
  2 Grand, David                 Tuscaloosa F                      15.84q  0.2  1 
  3 Caple, Arman                 Tricity Stri                      15.97q  0.2  1 
  4 Kelley, Dailyn               AG Gaston Bo                      16.39q  0.3  2 
  5 Shea, Noah                   Mercury Alab           16.45      16.77q  0.2  1 
  6 Gourdine, Jeffrey            Montgomery Y                      17.38q  0.3  2 
  7 Reddick, Xavier              Tuscaloosa F                      17.45q  0.2  1 
  8 Drake, Joseph                Western Area                      17.61q  0.3  2 
  9 Hammonds, James              Alabama Spor           16.40      17.72   0.3  2 
 10 Leonard, Quincy              Montgomery Y                      17.87   0.2  1 
 11 Stephens, Kayden             Tricity Stri                      18.32   0.3  2 
 12 Barber, D'Angelo             Alabama Spor                      18.36   0.2  1 
 13 Williams, Gregory            Tricity Stri                      18.81   0.3  2 
 14 Watson, Kamyieus             Tricity Stri                      19.13   0.3  2 
 15 Zow, Ashton                  Magic City R           19.41      19.37   0.2  1 
 16 Franklin, Trevion            Montgomery Y                      21.76   0.3  2 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
==============================================================================
       Nat'l: N 13.69  7/31/2011   Nolan Hickman, High Voltage                 
 JO Region 6: R 14.54  7/10/2002   Samuel Washington, PCTC                     
Al USATF Rec: A 14.62  6/11/2011   Conner Harrell, Speed City-0                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Summers, Barry               Montgomery Y           15.47      16.05  -0.9 
  2 Grand, David                 Tuscaloosa F           15.84      16.15  -0.9 
  3 Kelley, Dailyn               AG Gaston Bo           16.39      16.29  -0.9 
  4 Caple, Arman                 Tricity Stri           15.97      16.42  -0.9 
  5 Gourdine, Jeffrey            Montgomery Y           17.38      17.60  -0.9 
  6 Drake, Joseph                Western Area           17.61      17.64  -0.9 
  7 Reddick, Xavier              Tuscaloosa F           17.45      17.95  -0.9 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
       Nat'l: N 29.21  6/30/2011   Zion Russell, FASST Track                   
 JO Region 6: R 30.27  7/12/2008   Collins Woods, Mobile Parks                 
Al USATF Rec: A 30.71  6/16/2007   Marion Humphrey, Speed City S               
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Grand, David                 Tuscaloosa F                      33.47q -1.2  2 
  2 Summers, Barry               Montgomery Y                      34.61q  1.7  1 
  3 Caple, Arman                 Tricity Stri                      34.69q -1.2  2 
  4 Kelley, Dailyn               AG Gaston Bo                      34.72q -1.2  2 
  5 Shea, Noah                   Mercury Alab           37.45      36.49q  1.7  1 
  6 Stephens, Kayden             Tricity Stri                      37.38q  1.7  1 
  7 Leonard, Quincy              Montgomery Y                      37.50q  1.7  1 
  8 Gourdine, Jeffrey            Montgomery Y                      37.82q -1.2  2 
  9 Hammonds, James              Alabama Spor           37.00      38.07  -1.2  2 
 10 Drake, Joseph                Western Area                      39.41   1.7  1 
 11 Barber, D'Angelo             Alabama Spor                      40.21   1.7  1 
 12 Watson, Kamyieus             Tricity Stri                      43.41  -1.2  2 
 13 Franklin, Trevion            Montgomery Y                      44.66  -1.2  2 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
==============================================================================
       Nat'l: N 29.21  6/30/2011   Zion Russell, FASST Track                   
 JO Region 6: R 30.27  7/12/2008   Collins Woods, Mobile Parks                 
Al USATF Rec: A 30.71  6/16/2007   Marion Humphrey, Speed City S               
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Summers, Barry               Montgomery Y           34.61      32.71  -0.6 
  2 Grand, David                 Tuscaloosa F           33.47      33.49  -0.6 
  3 Kelley, Dailyn               AG Gaston Bo           34.72      34.65  -0.6 
  4 Shea, Noah                   Mercury Alab           36.49      34.82  -0.6 
  5 Caple, Arman                 Tricity Stri           34.69      35.12  -0.6 
  6 Gourdine, Jeffrey            Montgomery Y           37.82      36.25  -0.6 
  7 Stephens, Kayden             Tricity Stri           37.38      38.43  -0.6 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 1:06.02  7/3/2011    Zion Russell, FASST Track                 
 JO Region 6: R 1:00.41  7/8/1992    LeDaniel Mitchell, HOTC                   
Al USATF Rec: A 1:15.48  6/16/2007   Collins Woodii, Mobile Parks              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Kelley, Dailyn               AG Gaston Bo                    1:22.98q 
  2 Hammonds, James              Alabama Spor         1:29.00    1:29.41q 
  3 Thurmond, Carter             Hoover Parks         1:35.00    1:29.98q 
  4 Barber, D'Angelo             Alabama Spor         1:30.00    1:39.59q 
  5 Drake, Joseph                Western Area                    1:46.16q 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 1:06.02  7/3/2011    Zion Russell, FASST Track                 
 JO Region 6: R 1:00.41  7/8/1992    LeDaniel Mitchell, HOTC                   
Al USATF Rec: A 1:15.48  6/16/2007   Collins Woodii, Mobile Parks              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Kelley, Dailyn               AG Gaston Bo         1:22.98    1:22.98  
  2 Hammonds, James              Alabama Spor         1:29.41    1:29.41  
  3 Thurmond, Carter             Hoover Parks         1:29.98    1:29.98  
  4 Barber, D'Angelo             Alabama Spor         1:39.59    1:39.59  
  5 Drake, Joseph                Western Area         1:46.16    1:46.16  
 
800 Meter Run Sub-Bantam Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 2:37.53  7/30/2011   Kyle Watkins, Myrtle Beach                
 JO Region 6: R 3:00.79  7/11/2010   Royale Bey, 0624 Future                   
Al USATF Rec: A 2:59.40  6/15/2007   Griffin Riley, Magic City T               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Thurmond, Carter             Hoover Parks         3:35.00    3:30.90  
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 5:24.34  7/31/2011   Paul Holyfield, Valley United TC          
 JO Region 6: R 6:17.23  7/11/2010   Dave Geary, 0624 Mississ                  
Al USATF Rec: A 5:57.60  6/16/2007   Griffin Riley, Magic City T               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, Luke                  Unattached                      7:24.59  
 
Long Jump Sub-Bantam Boys
========================================================================================
       Nat'l: N 3.98m  7/29/2011   Matthew Medill, Lincoln Jets                
 JO Region 6: R 3.80m  7/9/2011    Andre Metoyer, United South                 
Al USATF Rec: A 10-05  6/13/2003   Khawn Fore, HMTC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Grand, David                 Tuscaloosa F                      3.39m   NWI  11-01.50 
  2 Caple, Arman                 Tricity Stri                      2.99m   0.7   9-09.75 
  3 Reddick, Xavier              Tuscaloosa F                      2.90m   NWI   9-06.25 
  3 Williams, Gregory            Tricity Stri                      2.90m   NWI   9-06.25 
  5 Thurmond, Carter             Hoover Parks           2.74m      2.62m  +0.0   8-07.25 
  6 Stephens, Kayden             Tricity Stri                      2.51m   1.1   8-03.00 
  7 Gourdine, Jeffrey            Montgomery Y                      2.18m  +0.0   7-02.00 
  8 Watson, Kamyieus             Tricity Stri                      2.03m   0.1   6-08.00 
  9 Armstead, Frederic           Hoover Parks                      1.64m   1.5   5-04.75 
 
Shot Put 2k Sub-Bantam Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 7.91m  7/30/2011   Amar Filmore, Do Right                      
 JO Region 6: R 6.43m  7/11/2008   Nathan Jones, Unattached                    
Al USATF Rec: A 6.95m  6/10/2011   Conner Harrell, Speed City-0                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Williams, Gregory            Tricity Stri                      4.16m   13-07.75 
  2 Shea, Noah                   Mercury Alab           5.44m      4.02m   13-02.25 
  3 Armstead, Frederic           Hoover Parks                      3.64m   11-11.50 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 25.10m  7/28/2011   Maalik Murphy, Speed City                  
 JO Region 6: R 19.03m  7/11/2009   Kyle Thibodeuax, Lafayette Yth TC          
Al USATF Rec: A  40-06  6/13/2003   JaCarlos Cook, MPRD                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Zow, Ashton                  Magic City R                      4.80m      15-09 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
       Nat'l: N 11.69  6/5/2008    Darian Trout, Omaha, NE                     
 JO Region 6: R 13.20  7/10/2004   Eddie Thompson, Mobile Parks                
Al USATF Rec: A 13.04  6/16/2006   Isaac Irby, MPRD                            
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Griffin, Khalil              Huntsville M           14.09      14.25q  1.1  2 
  2 Kendrick, Carlin             Alabama Heat Tra       15.50      14.46q  1.1  2 
  3 Hines, Damian                Alabama Heat Tra       15.50      14.58q  1.1  2 
  4 Brown, Joshua                Alabama Spor           15.20      14.70q -0.2  1 
  5 Lucas, James                 AG Gaston Bo                      14.76q  1.1  2 
  6 Crisco, Antonio              Tricity Stri                      15.16q  1.1  2 
  7 Lanier, Brylan               Tuscaloosa F                      15.59q  1.1  2 
  8 Lanier, Nigel                Huntsville M           15.00      16.12q -0.2  1 
  9 Gardner, David               Alabama Heat Tra                  16.18  -0.2  1 
 10 Barnes, LaDarrius            Western Area                      16.21   1.1  2 
 11 Brooks, Markei               Tricity Stri                      16.21  -0.2  1 
 12 Edwards, Emmanuel            Magic City R           16.50      16.29  -0.2  1 
 13 Ryan, Jaydin                 Tuscaloosa F                      17.00  -0.2  1 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
==============================================================================
       Nat'l: N 11.69  6/5/2008    Darian Trout, Omaha, NE                     
 JO Region 6: R 13.20  7/10/2004   Eddie Thompson, Mobile Parks                
Al USATF Rec: A 13.04  6/16/2006   Isaac Irby, MPRD                            
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Griffin, Khalil              Huntsville M           14.25      14.56  -0.4 
  2 Kendrick, Carlin             Alabama Heat Tra       14.46      14.67  -0.4  14.663
  3 Crisco, Antonio              Tricity Stri           15.16      14.67  -0.4  14.666
  4 Hines, Damian                Alabama Heat Tra       14.58      14.91  -0.4 
  5 Brown, Joshua                Alabama Spor           14.70      15.17  -0.4 
  6 Lanier, Nigel                Huntsville M           16.12      15.39  -0.4 
  7 Lanier, Brylan               Tuscaloosa F           15.59      15.84  -0.4 
  8 Lucas, James                 AG Gaston Bo           14.76      16.27  -0.4 
 
200 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
       Nat'l: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
 JO Region 6: R 27.30  7/8/2005    Jessie Cole, B.R. Raiders Tra               
Al USATF Rec: A 28.24  6/11/2011   Jacquez Allen, Montgomery Y                 
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Griffin, Khalil              Huntsville M           30.09      29.48q  0.6  1 
  2 Crisco, Antonio              Tricity Stri                      29.64q  1.7  2 
  3 Brown, Joshua                Alabama Spor           31.70      30.63q  0.6  1 
  4 Kendrick, Carlin             Alabama Heat Tra       31.00      31.45q  1.7  2 
  5 Hines, Damian                Alabama Heat Tra       31.00      31.67q  0.6  1 
  6 Lucas, James                 AG Gaston Bo                      32.25q  0.6  1 
  7 Lanier, Nigel                Huntsville M           31.00      32.86q  1.7  2 
  8 Edwards, Emmanuel            Magic City R           35.10      33.68q  1.7  2 
  9 Bell, Marcus                 Alabama Heat Tra                  34.07   1.7  2 
 10 Caple, Decarlos              Tricity Stri                      35.76   0.6  1 
 11 Barnes, LaDarrius            Western Area                      35.94   0.6  1 
 12 Brooks, Markei               Tricity Stri                      36.61   1.7  2 
 13 Drake, Broderick             Western Area                      36.92   1.7  2 
 14 Clinkscales, Davin           Montgomery Y                      38.77   0.6  1 
 
200 Meter Dash Bantam Boys
==============================================================================
       Nat'l: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
 JO Region 6: R 27.30  7/8/2005    Jessie Cole, B.R. Raiders Tra               
Al USATF Rec: A 28.24  6/11/2011   Jacquez Allen, Montgomery Y                 
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Griffin, Khalil              Huntsville M           29.48      29.75  +0.0 
  2 Crisco, Antonio              Tricity Stri           29.64      30.14  +0.0 
  3 Brown, Joshua                Alabama Spor           30.63      31.13  +0.0 
  4 Hines, Damian                Alabama Heat Tra       31.67      31.37  +0.0 
  5 Kendrick, Carlin             Alabama Heat Tra       31.45      32.07  +0.0 
  6 Lanier, Nigel                Huntsville M           32.86      33.02  +0.0 
  7 Lucas, James                 AG Gaston Bo           32.25      33.23  +0.0 
  8 Edwards, Emmanuel            Magic City R           33.68      33.43  +0.0 
 
400 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
       Nat'l: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
 JO Region 6: R 1:02.45  7/10/2004   William Carroll, Mobile Parks             
Al USATF Rec: A 1:07.08  6/1998      Brandon Spradley                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Griffin, Khalil              Huntsville M         1:07.00    1:08.23q  2 
  2 Brown, Joshua                Alabama Spor         1:11.00    1:13.06q  1 
  3 Lanier, Nigel                Huntsville M                    1:15.91q  1 
  4 Lucas, James                 AG Gaston Bo                    1:17.78q  2 
  5 Wormsby, DeShuan             Western Area                    1:19.99q  2 
  6 Vanhorn, Alfred              Alabama Heat Tra                1:20.63q  2 
  7 Leamon, Corbin               Huntsville M         1:25.00    1:28.13q  1 
  8 Liles, Emmanuel              Tricity Stri                    1:28.16q  2 
  9 Drake, Broderick             Western Area                    1:33.94   1 
 10 Barnes, LaDarrius            Western Area                    1:34.25   1 
 
400 Meter Dash Bantam Boys
=========================================================================
       Nat'l: N   58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL             
 JO Region 6: R 1:02.45  7/10/2004   William Carroll, Mobile Parks             
Al USATF Rec: A 1:07.08  6/1998      Brandon Spradley                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Griffin, Khalil              Huntsville M         1:08.23    1:07.47  
  2 Brown, Joshua                Alabama Spor         1:13.06    1:12.10  
  3 Lanier, Nigel                Huntsville M         1:15.91    1:12.64  
  4 Wormsby, DeShuan             Western Area         1:19.99    1:18.08  
  5 Lucas, James                 AG Gaston Bo         1:17.78    1:20.16  
  6 Vanhorn, Alfred              Alabama Heat Tra     1:20.63    1:21.01  
  7 Leamon, Corbin               Huntsville M         1:28.13    1:25.35  
  8 Liles, Emmanuel              Tricity Stri         1:28.16    1:28.48  
 
800 Meter Dash Bantam Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 2:19.00  5/20/1989   Los Angeles Jets                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wormsby, DeShuan             Western Area                    3:05.44  
  2 Leamon, Corbin               Huntsville M                    3:09.50  
  3 Riley, Harris                Magic City Track                3:13.37  
  4 Griffin, Keante              Huntsville M                    3:25.78  
  5 Vanhorn, Alfred              Alabama Heat Tra                3:28.90  
  6 Gardner, David               Alabama Heat Tra                3:36.74  
 
1500 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
 JO Region 6: R 4:48.04  7/29/2001   Connor Revord, Joliet, IL                 
Al USATF Rec: A 5:38.33  6/1998      Jasper McAlpine                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Leamon, Corbin               Huntsville M                    6:23.69  
  2 Riley, Harris                Magic City Track                6:42.95  
  3 Wormsby, DeShuan             Western Area                    6:56.34  
  4 Brown, Joshua                Unattached                      7:17.80  
 
4x400 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 4:09.48  6/26/2011   Speed City TC, Speed City TC              
                         J. Johnson, D Mars, J. Wilcox, T. McDonald        
 JO Region 6: R 4:43.10  8/2003      Twin City Athletic Assoc'A', Twin City Ath
                         JamesGrayson,AhkeemHenderson,JustinJemison,MarkPay
Al USATF Rec: A 4:57.20  6/1996      Wiggins Road Runners                      
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alabama Heat Track Club  'A'                                 5:49.00  
 
Long Jump Bantam Boys
========================================================================================
       Nat'l: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
 JO Region 6: R  4.75  7/26/1980   Terry Simpson, Norman, OK                   
Al USATF Rec: A 15-04  6/1998      Brandon Spradley                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Lanier, Brylan               Tuscaloosa F                      3.77m   NWI  12-04.50 
  2 Crisco, Antonio              Tricity Stri                      3.60m  +0.0  11-09.75 
  3 Edwards, Emmanuel            Magic City R           3.05m      3.53m   NWI  11-07.00 
  4 Hines, Damian                Alabama Heat Tra       3.66m      3.51m   NWI  11-06.25 
  5 Brooks, Markei               Tricity Stri                      3.39m   NWI  11-01.50 
  6 Griffin, Keante              Huntsville M           2.74m      2.82m  +0.0   9-03.00 
  7 Ryan, Jaydin                 Tuscaloosa F                      2.75m   0.5   9-00.25 
  8 Clinkscales, Davin           Montgomery Y                      2.45m  +0.0   8-00.50 
  9 Caple, Decarlos              Tricity Stri                      2.05m  +0.0   6-08.75 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
 JO Region 6: R 12.44m  8/3/2003    Jon Allen, Houston, TX                     
Al USATF Rec: A  26-00  6/1998      Derek Leslie                               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Gardner, David               Alabama Heat Tra                  6.34m   20-09.75 
  2 Bell, Marcus                 Alabama Heat Tra                  5.30m   17-04.75 
  3 Pitts, Solomon               Huntsville M                      4.29m   14-01.00 
 
Javelin Throw 300g Bantam Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
 JO Region 6: R 39.39m  8/1/2003    Ron Baker, Utica, KS                       
Al USATF Rec: A  75-06  6/13/2003   Charles Patterson, MPRD                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Griffin, Keante              Huntsville M                     13.04m      42-09 
  2 Clinkscales, Davin           Montgomery Y                     10.62m      34-10 
  3 Pitts, Solomon               Huntsville M                     10.34m      33-11 
 
1500 Meter Race Walk Bantam Boys
=========================================================================
       Nat'l: N  7:13.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville,  AR         
 JO Region 6: R 10:21.80  7/11/2010   Oliver Vreeland, 0624 United             
Al USATF Rec: A 10:33.95  1992        Braswell McMeans                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Caple, Decarlos              Tricity Stri                   11:01.00  
  2 Pitts, Solomon               Huntsville M                   12:21.00  
 
100 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
       Nat'l: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
 JO Region 6: R 12.16  7/11/2008   Kelvin Key, Montgomery Y                    
Al USATF Rec: A 12.31  6/1992      Cordell Davis                               
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Starling             Club Elite O           12.25      13.09q  1.6  2 
  2 Allen, JacquezAllen          Montgomery Y                      13.37q  1.6  2 
  3 Mason, Myles                 Alabama Heat Tra       12.70      13.46q +0.0  1 
  4 Pitts, Benjamin              Huntsville M           13.53      13.57q  1.6  2 
  5 Thomas, Taylor               Alabama Heat Tra       13.00      14.18q +0.0  1 
  6 Robinson, Amare              Huntsville M           14.32      14.45q  1.6  2 
  7 Zow, Avry                    Magic City R           15.50      14.95q +0.0  1 
  8 Liles, Freddie               Track Alabama                     15.00q +0.0  1 
  9 Fox, Andres                  Mobile City            15.00      15.50  +0.0  1 
 10 Berryhill, Seth              Magic City R           15.99      15.86   1.6  2 
 11 Stallworth, Jordan           Tuscaloosa F                      15.92   1.6  2 
 12 Adamson, Da'Cameron          Club Elite O                      16.50   1.6  2 
 13 Williams, Kristian           AG Gaston Bo                      17.01  +0.0  1 
 14 Ingram, Micah                Track Alabama                     18.10  +0.0  1 
 
100 Meter Dash Midget Boys
==============================================================================
       Nat'l: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
 JO Region 6: R 12.16  7/11/2008   Kelvin Key, Montgomery Y                    
Al USATF Rec: A 12.31  6/1992      Cordell Davis                               
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Mason, Myles                 Alabama Heat Tra       13.46      12.95  -1.3 
  2 Thomas, Starling             Club Elite O           13.09      13.24  -1.3 
  3 Pitts, Benjamin              Huntsville M           13.57      13.88  -1.3 
  4 Allen, JacquezAllen          Montgomery Y           13.37      13.89  -1.3 
  5 Thomas, Taylor               Alabama Heat Tra       14.18      14.18  -1.3 
  6 Robinson, Amare              Huntsville M           14.45      14.87  -1.3 
  7 Zow, Avry                    Magic City R           14.95      15.56  -1.3 
 
200 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
       Nat'l: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
 JO Region 6: R 25.20  7/9/2005    Bart Satterfield, KTC                       
Al USATF Rec: A 25.70  6/1992      Patrick Patton                              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Mason, Myles                 Alabama Heat Tra       25.40      27.00q  0.9  2 
  2 Thomas, Starling             Club Elite O           25.45      27.41q  1.5  1 
  3 Allen, JacquezAllen          Montgomery Y                      27.98q  1.5  1 
  4 Pitts, Benjamin              Huntsville M           30.15      28.95q  1.5  1 
  5 Dixon, Jaylon                Huntsville M                      29.72q  0.9  2 
  6 Zow, Avry                    Magic City R           33.35      31.17q  0.9  2 
  7 Liles, Nathaniel             Tricity Stri                      32.05q  0.9  2 
  8 Berryhill, Seth              Magic City R           35.55      33.89q  0.9  2 
  9 Williams, Kristian           AG Gaston Bo                      37.05   1.5  1 
 
200 Meter Dash Midget Boys
==============================================================================
       Nat'l: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
 JO Region 6: R 25.20  7/9/2005    Bart Satterfield, KTC                       
Al USATF Rec: A 25.70  6/1992      Patrick Patton                              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Mason, Myles                 Alabama Heat Tra       27.00      27.12  -0.5 
  2 Thomas, Starling             Club Elite O           27.41      27.59  -0.5 
  3 Allen, JacquezAllen          Montgomery Y           27.98      29.23  -0.5 
  4 Pitts, Benjamin              Huntsville M           28.95      29.89  -0.5 
  5 Dixon, Jaylon                Huntsville M           29.72      31.06  -0.5 
  6 Zow, Avry                    Magic City R           31.17      31.94  -0.5 
  7 Liles, Nathaniel             Tricity Stri           32.05      32.67  -0.5 
 
400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
       Nat'l: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
 JO Region 6: R 58.17  7/11/2004   Bryson Lillard, Nashville Illusi            
Al USATF Rec: A 59.26  6/15/2007   William Carrol, Mobile Parks                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Allen, JacquezAllen          Montgomery Y                    1:04.17q  1 
  2 McMillan, Jalen              Alabama Heat Tra     1:03.00    1:06.44q  2 
  3 Thomas, Taylor               Alabama Heat Tra     1:05.00    1:06.80q  1 
  4 Britton, AL                  Tricity Stri                    1:08.12q  2 
  5 Dixon, Jaylon                Huntsville M                    1:08.50q  2 
  6 Malone, Joshua               Huntsville M         1:11.00    1:11.22q  1 
  7 Bowen, Aaron                 Montgomery Y                    1:12.54q  1 
  8 Ingram, D'Andre              Hoover Parks         1:22.00    1:12.65q  2 
  9 Webb, Kamari                 Super Moveme         1:14.00    1:13.97   2 
 10 Lee, Kevontez                Club Elite O                    1:14.10   1 
 11 Liles, Nathaniel             Tricity Stri                    1:14.59   2 
 12 Wilson, Cameron              Super Moveme                    1:20.42   1 
 13 Williams, Kristian           AG Gaston Bo                    1:41.20   1 
 
400 Meter Dash Midget Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
 JO Region 6: R 58.17  7/11/2004   Bryson Lillard, Nashville Illusi            
Al USATF Rec: A 59.26  6/15/2007   William Carrol, Mobile Parks                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Thomas, Taylor               Alabama Heat Tra     1:06.80    1:05.36  
  2 Allen, JacquezAllen          Montgomery Y         1:04.17    1:06.23  
  3 Britton, AL                  Tricity Stri         1:08.12    1:07.65  
  4 McMillan, Jalen              Alabama Heat Tra     1:06.44    1:08.30  
  5 Dixon, Jaylon                Huntsville M         1:08.50    1:10.68  
  6 Malone, Joshua               Huntsville M         1:11.22    1:10.77  
  7 Bowen, Aaron                 Montgomery Y         1:12.54    1:17.45  
  8 Ingram, D'Andre              Hoover Parks         1:12.65    1:17.53  
 
800 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
 JO Region 6: R 2:19.91  7/11/2004   Gehrig Nelson, Unattached                 
Al USATF Rec: A 2:19.02  6/18/2004   Gehrig Nelson, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cook, Robert                 Mobile City          2:35.00    2:45.02  
  2 Malone, Joshua               Huntsville M         2:46.00    2:46.83  
  3 Britton, AL                  Tricity Stri                    2:48.24  
  4 Bass, JaBraun                Prichard TC          2:45.00    2:54.37  
  5 Riley, James                 Magic City Track                2:57.28  
  6 Lee, Brandon                 Alabama Heat Tra     3:35.00    3:03.68  
  7 Lee, Kevontez                Club Elite O                    3:10.15  
  8 Barner, Deiontae             Tricity Stri                    3:12.42  
 
1500 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
 JO Region 6: R 4:48.91  7/9/2006    Will Hinchliffe, Peak Perform             
Al USATF Rec: A 4:52.35  6/18/2004   Gehrig Nelson, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Flynn, Noah                  Alabama TC           5:05.00    5:16.25  
  2 Britton, AL                  Tricity Stri                    5:25.97  
  3 Cook, Robert                 Mobile City          4:48.00    5:28.00  
  4 Bass, JaBraun                Prichard TC          5:00.00    5:34.72  
  5 McCullumsmith, Sam           Magic City Track                5:48.12  
  6 Lee, Brandon                 Alabama Heat Tra                6:06.81  
  7 Riley, James                 Magic City Track                6:08.39  
  8 Brown, Noah                  Unattached                      6:31.11  
 
3000 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
       Nat'l: N  9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA           
 JO Region 6: R 10:45.06  7/8/2006    Will Hinchliffe, Peak Perform            
Al USATF Rec: A 11:21.30  6/1993      Matthew Taylor                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Flynn, Noah                  Alabama TC          11:00.00   10:55.21A 
  2 Cook, Robert                 Mobile City         10:32.00   11:35.81  
  3 Lee, Brandon                 Alabama Heat Tra               12:54.85  
  4 Brown, Noah                  Unattached                     13:58.31  
 
80 Meter Hurdles Midget Boys
==============================================================================
       Nat'l: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
 JO Region 6: R 13.36  7/9/2005    Aaron Simon, B.R. Raiders Tra               
Al USATF Rec: A 11.11  6/15/2007   John Bradford, Magic City T                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Webb, Kamari                 Super Moveme           16.81      16.38   1.8 
  2 Ingram, D'Andre              Hoover Parks           18.00      17.65   1.8 
  3 Sinelnikov, Aleksey          Hoover Parks           17.45      18.00   1.8 
  4 Simmons, Byron               Montgomery Y                      18.26   1.8 
  5 Liles, Freddie               Track Alabama                     19.59   1.8 
 
4x100 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
 JO Region 6: R 50.49  7/9/2005    Knoxville Track Club, KTC                   
Al USATF Rec: A 43.28  6/16/2006   Montgomery YMCA, Montgomery YMCA            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alabama Heat Track Club  'A'                                   55.84  
  2 Huntsville Metro TC  'A'                            58.00      57.75  
 
High Jump Midget Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
 JO Region 6: R 1.35m  7/10/2011   Austin Davis, Alabama Heat                  
Al USATF Rec: A  4-08  6/1996      Peter Horton                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sinelnikov, Aleksey          Hoover Parks           1.35m      1.33m    4-04.25 
  2 Simmons, Byron               Montgomery Y                      1.17m    3-10.00 
 
Long Jump Midget Boys
========================================================================================
       Nat'l: N 5.92m  1974        Anthony Gibson, San Fernando, CA            
 JO Region 6: R  5.75  1974        Anthony Gibson, San Fernando,CA             
Al USATF Rec: A 18-00  6/1992      Cordell Davis                               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Robinson, Amare              Huntsville M                      4.36m   NWI  14-03.75 
  2 McMillan, Jalen              Alabama Heat Tra       4.27m      4.04m   NWI  13-03.25 
  3 Bass, JaBraun                Prichard TC            4.27m      3.97m   NWI  13-00.25 
  4 Flynn, Noah                  Alabama TC             3.96m      3.81m   NWI  12-06.00 
  5 Stallworth, Jordan           Tuscaloosa F                      3.74m   NWI  12-03.25 
  6 Liles, Nathaniel             Tricity Stri                      3.50m   NWI  11-05.75 
  7 Montoya, Andres              Alabama TC             3.66m      3.09m   NWI  10-01.75 
  8 Bowen, Aaron                 Montgomery Y                      2.97m   NWI   9-09.00 
  9 Barner, Deiontae             Tricity Stri                      2.61m   NWI   8-06.75 
 10 Ingram, Micah                Track Alabama                     2.25m   NWI   7-04.75 
 
Shot Put 6 lb. Midget Boys
===================================================================================
       Nat'l: N   16.36m  8/1/2010    Elijah Zoucha, West O Throwers           
 JO Region 6: R   16.15m  6/28/1980   Troy Fowler, Eureka, KS                  
Al USATF Rec: A 33-06.50  6/1998      Marcus McDonald                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Adamson, Da'Cameron          Club Elite O                      7.66m   25-01.75 
  2 Stephens, Cordell            Alabama Heat Tra                  7.42m   24-04.25 
 
Discus Throw 1kg Midget Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 48.65m  6/19/1982   Michael Stubblefield, Bakersfield, CA      
 JO Region 6: R 48.65m  6/19/1982   Micheal Stubblefield, Bakersfield,CA       
Al USATF Rec: A  76-00  6/1991      Stephen Wade                               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Fox, Andres                  Mobile City                      20.33m      66-08 
  2 Simmons, Byron               Montgomery Y                     19.64m      64-05 
  3 Ingram, D'Andre              Hoover Parks                     17.42m      57-02 
  4 Sinelnikov, Aleksey          Hoover Parks          16.76m     16.84m      55-03 
  5 Stephens, Cordell            Alabama Heat Tra                 14.74m      48-04 
 
Javelin Throw 300g Midget Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
 JO Region 6: R 50.58m  7/31/2003   Zachary Ochs, Mahonmet,IL                  
Al USATF Rec: A  66-02  6/13/2003   Robert Willett, MPRD                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Fox, Andres                  Mobile City                      37.08m     121-08 
  2 Adamson, Da'Cameron          Club Elite O                     16.73m      54-11 
  3 Zow, Avry                    Magic City R                     13.59m      44-07 
  4 Ingram, Micah                Track Alabama                    10.15m      33-04 
 
1500 Meter Race Walk Midget Boys
=========================================================================
       Nat'l: N  6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR          
 JO Region 6: R 10:09.36  7/10/2011   Oliver Vreeland, United South            
Al USATF Rec: A 10:40.92  6/1989      Ted Leeth                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bowen, Aaron                 Montgomery Y                   10:30.00A 
  2 Barner, Deiontae             Tricity Stri                   10:52.00  
  3 Berryhill, Seth              Magic City R         4:00.00   11:11.00  
 
100 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
       Nat'l: N 10.73  7/9/2011    Bryce Love, Carolina Elite                  
 JO Region 6: R 11.16  6/1993      Cordell Davis                               
Al USATF Rec: A 11.16  6/1993      Cordell Davis                               
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Ted                   Alabama Heat Tra       11.70      12.08q  1.0  2 
  2 McDANIEL, Dinero             Tricity Stri                      12.21q -0.2  1 
  3 Adamson, Twylon              Club Elite O           11.59      12.24q -0.2  1 
  4 Davis, Austin                Alabama Heat Tra       12.20      12.62q -0.2  1 
  5 Bell, D'Miraki               Alabama Heat Tra                  12.76q  1.0  2 
  6 Jemison, Joseph              Montgomery Y                      12.91q  1.0  2 
  7 Collier, Cedric              AG Gaston Bo                      13.13q  1.0  2 
  8 Glass, Brevin                Tuscaloosa F                      13.13q -0.2  1 
  9 Thomas, Awtawn               Alabama Heat Tra       11.99      13.24   1.0  2 
 10 Avila, Giovanni              Tricity Stri                      14.13  -0.2  1 
 11 Wills, Anthony               Montgomery Y                      14.43   1.0  2 
 12 Stevenson, Nigel             Huntsville M                      14.47  -0.2  1 
 13 Richardson, Trent            Unattached                        15.61   1.0  2 
 14 Pichon, Severin              Huntsville M                      15.63   1.0  2 
 
100 Meter Dash Youth Boys
==============================================================================
       Nat'l: N 10.73  7/9/2011    Bryce Love, Carolina Elite                  
 JO Region 6: R 11.16  6/1993      Cordell Davis                               
Al USATF Rec: A 11.16  6/1993      Cordell Davis                               
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 McDANIEL, Dinero             Tricity Stri           12.21      12.14  -0.6 
  2 Smith, Ted                   Alabama Heat Tra       12.08      12.16  -0.6 
  3 Bell, D'Miraki               Alabama Heat Tra       12.76      12.65  -0.6 
  4 Davis, Austin                Alabama Heat Tra       12.62      12.66  -0.6 
  5 Glass, Brevin                Tuscaloosa F           13.13      13.20  -0.6 
  6 Collier, Cedric              AG Gaston Bo           13.13      13.22  -0.6 
 
200 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
       Nat'l: N 21.83  7/10/2011   Bryce Love, Carolina Elite                  
 JO Region 6: R 23.01  7/12/2009   Corey McBride, Future TC                    
Al USATF Rec: A 23.20  6/16/2006   Chris Dukes, MPRD                           
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Ted                   Alabama Heat Tra       24.70      24.59q -0.3  1 
  2 Adamson, Twylon              Club Elite O           23.49      24.64q  0.4  2 
  3 Porter, Thaddeus             Montgomery Y                      25.07q  0.4  2 
  4 McDANIEL, Dinero             Tricity Stri                      25.72q -0.7  3 
  5 Stephens, Carlos             Alabama Heat Tra                  25.94q -0.7  3 
  6 Jemison, Joseph              Montgomery Y                      25.96q -0.7  3 
  7 Gatson, Shakel               Magic City R           30.40      27.45q -0.7  3 
  8 Collier, Cedric              AG Gaston Bo                      27.65q -0.3  1 
  9 Williams, Kahari             Tricity Stri                      27.80q -0.7  3 
 10 Holmes, Samuel               Magic City R           28.04      27.91   0.4  2 
 11 Avila, Giovanni              Tricity Stri                      28.04   0.4  2 
 12 Allen, Xavier                Montgomery Y                      28.36  -0.3  1 
 13 Zow, Andrew                  Magic City R           30.42      28.41  -0.7  3 
 14 Tanksley, Alec               Tricity Stri                      28.60  -0.3  1 
 15 Jones, Darion                Alabama Heat Tra       27.00      28.77  -0.3  1 
 16 Stevenson, Nigel             Huntsville M           29.71      29.14  -0.3  1 
 17 Wills, Anthony               Montgomery Y                      30.04   0.4  2 
 18 Risher, Darryl               Alabama TC             27.00      30.60   0.4  2 
 19 Scott, Arthur                Tricity Stri                      31.38  -0.3  1 
 20 Richardson, Trent            Unattached                        33.23   0.4  2 
 
200 Meter Dash Youth Boys
==============================================================================
       Nat'l: N 21.83  7/10/2011   Bryce Love, Carolina Elite                  
 JO Region 6: R 23.01  7/12/2009   Corey McBride, Future TC                    
Al USATF Rec: A 23.20  6/16/2006   Chris Dukes, MPRD                           
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Smith, Ted                   Alabama Heat Tra       24.59      24.45   0.8 
  2 Porter, Thaddeus             Montgomery Y           25.07      24.89   0.8 
  3 McDANIEL, Dinero             Tricity Stri           25.72      25.14   0.8 
  4 Stephens, Carlos             Alabama Heat Tra       25.94      25.97   0.8 
  5 Adamson, Twylon              Club Elite O           24.64      26.37   0.8 
  6 Collier, Cedric              AG Gaston Bo           27.65      28.20   0.8 
  7 Gatson, Shakel               Magic City R           27.45      28.56   0.8 
 
400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
       Nat'l: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
 JO Region 6: R 51.65  7/8/2005    Julian Parker, Baton Rouge YMCA             
Al USATF Rec: A 51.90  6/13/2003   Solofo Evans, Prt City                      
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Ted                   Alabama Heat Tra       57.00      56.53q  1 
  2 Porter, Thaddeus             Montgomery Y                      56.99q  3 
  3 Jemison, Joseph              Montgomery Y                      57.90q  3 
  4 Stephens, Carlos             Alabama Heat Tra       58.00      59.39q  3 
  5 Adamson, Twylon              Club Elite O           53.86    1:00.40q  2 
  6 Gatson, Shakel               Magic City R         1:00.04    1:02.95q  3 
  7 Collier, Cedric              AG Gaston Bo                    1:02.95q  1 
  8 Soles, Steven                Club Elite O                    1:03.70q  2 
  9 Allen, Xavier                Montgomery Y                    1:04.39   1 
 10 Holmes, Samuel               Magic City R         1:00.40    1:04.40   1 
 11 Mckenzie, Jalen              Club Elite O                    1:06.15   2 
 12 Bell, D'Miraki               Alabama Heat Tra                1:06.83   1 
 13 Zow, Andrew                  Magic City R         1:40.00    1:07.06   1 
 14 Teal, Tyler                  Tricity Stri                    1:07.11   2 
 15 Lanier, Joshua               Tuscaloosa F                    1:07.83   3 
 16 Jones, Darion                Alabama Heat Tra     1:10.00    1:08.60   2 
 17 Wills, Anthony               Montgomery Y                    1:14.71   2 
 18 Pichon, Severin              Huntsville M                    1:17.32   1 
 19 Muhammad, Ishmael            Magic City R                    1:20.48   2 
 
400 Meter Dash Youth Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
 JO Region 6: R 51.65  7/8/2005    Julian Parker, Baton Rouge YMCA             
Al USATF Rec: A 51.90  6/13/2003   Solofo Evans, Prt City                      
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Smith, Ted                   Alabama Heat Tra       56.53      54.09  
  2 Porter, Thaddeus             Montgomery Y           56.99      54.97  
  3 Jemison, Joseph              Montgomery Y           57.90      57.45  
  4 Stephens, Carlos             Alabama Heat Tra       59.39      59.60  
  5 Soles, Steven                Club Elite O         1:03.70    1:01.25  
  6 Gatson, Shakel               Magic City R         1:02.95    1:03.10  
  7 Collier, Cedric              AG Gaston Bo         1:02.95    1:05.85  
 
800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
 JO Region 6: R 2:04.76  7/9/2005    Corneilous Dixon, Nash Illusions          
Al USATF Rec: A 2:15.09  6/18/2004   Lewis Watson, mprd                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Patterson, Timothy           Montgomery Y                    2:24.68  
  2 Soles, Steven                Club Elite O                    2:34.46  
  3 Lanier, Joshua               Tuscaloosa F                    2:35.31  
  4 Allen, Xavier                Montgomery Y                    2:35.78  
  5 Gatson, Shakel               Magic City R         2:40.00    2:39.14  
  6 Mckenzie, Jalen              Club Elite O                    2:39.38  
  7 Zow, Andrew                  Magic City R         2:32.00    2:45.73  
  8 Teal, Tyler                  Tricity Stri                    2:49.64  
  9 Muhammad, Ishmael            Magic City R                    3:10.07  
 
1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
 JO Region 6: R 4:40.69  8/2003      Brandon Steward, Hattiesburg              
Al USATF Rec: A 4:40.69  6/1998      Phillip Moore                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, James                 Unattached                      5:09.79  
  2 Jenkins, Jonathan            Unattached                      5:13.13  
  3 Riley, Griffin               Magic City Track                5:13.82  
  4 Bell, Jase                   Alabama TC           5:05.00    5:39.36  
 
3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
       Nat'l: N  9:04.06  7/3/2010    Bailey Roth, Trail Monkey                
 JO Region 6: R 10:20.12  7/8/2006    David Hudman, Magic City R               
Al USATF Rec: A 10:28.51  6/1991      Chris Landry                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, James                 Unattached                     10:51.32  
  2 Jenkins, Jonathan            Unattached                     11:01.49  
  3 Bell, Jase                   Alabama TC          11:30.00   12:31.00  
 
100 Meter Hurdles Youth Boys
==============================================================================
       Nat'l: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
 JO Region 6: R 14.65  7/12/2009   Kevricq Collins, Training Ground            
Al USATF Rec: A 11.11  6/15/2007   Landen Carr, Hoover Parks                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Davis, Austin                Alabama Heat Tra       15.50      15.40   0.9 
  2 Patterson, Timothy           Montgomery Y                      15.66   0.9 
  3 Tanksley, Alec               Tricity Stri                      18.47   0.9 
  4 Richardson, Trent            Unattached                        22.45   0.9 
 
200 Meter Hurdles Youth Boys
==============================================================================
       Nat'l: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
 JO Region 6: R 26.06  7/12/2009   Dwayne Woodard, BR YMCA                     
Al USATF Rec: A 28.20  6/1995      Kershaw YMCA                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Patterson, Timothy           Montgomery Y                      29.01   0.7 
 
4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
 JO Region 6: R 44.90  8/2003      Road Runners Track Club, Road Runners Track 
                       RashadFoley,ScottGibson,ChantzStevenson,KeithJohns
Al USATF Rec: A 47.40  6/1996      Alabama Striders                            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alabama Heat Track Club  'A'                                   49.41  
  2 Tricity Striders  'A'                                          52.79  
 
4x400 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
 JO Region 6: R 3:38.90  8/2003      Road Runners Track Club, Road Runners trac
                         ChantzStevenson,RashadFoley,ScottGibson,KeithJohns
Al USATF Rec: A 3:43.32  6/1996      Mobile Parks Department                   
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Club Elite Of BirminghamIntern  'A'               3:50.00    5:11.00  
 
High Jump Youth Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
 JO Region 6: R 1.72m  7/8/2005    David Strong, KTC                           
Al USATF Rec: A 1.63m  6/1998      Kennedy Winston                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Porter, Thaddeus             Montgomery Y                      1.67mA   5-05.75 
  2 Patterson, Timothy           Montgomery Y                      1.62m    5-03.75 
  3 Taylor, Carlos               Super Moveme                      1.47m    4-09.75 
  4 Davis, Austin                Alabama Heat Tra       1.50m      1.22m    4-00.00 
  5 Risher, Darryl               Alabama TC             1.32m      1.12m    3-08.00 
 
Pole Vault Youth Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 4.42m  7/9/2009    Adam Coulon, Flying Dragons                 
 JO Region 6: R 11-06  7/12/2009   Dylan Duvio, Unattached_Sthrn               
Al USATF Rec: A 10-06  6/13/2003   Zachary Epperson, HO0V                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Harrelson, Whitt             Magic City Track                  2.60m    8-06.25 
 
Long Jump Youth Boys
========================================================================================
       Nat'l: N 7.02m  1976        Anthony Gibson, San Fernando, CA            
 JO Region 6: R 6.11m  7/11/2009   Patrick Taylor, Chattanooga Jets            
Al USATF Rec: A 19-08  6/1993      Cordell Davis                               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Stephens, Carlos             Alabama Heat Tra       5.44m      5.23m  +0.0  17-02.00 
  2 McDANIEL, Dinero             Tricity Stri                      5.11m   0.1  16-09.25 
  3 Taylor, Carlos               Super Moveme                      4.78m   0.2  15-08.25 
  4 Tanksley, Alec               Tricity Stri                      4.76m  +0.0  15-07.50 
  5 Zow, Andrew                  Magic City R           4.57m      4.63m   0.2  15-02.25 
  6 Glass, Brevin                Tuscaloosa F                      4.56m  +0.0  14-11.50 
  7 Stevenson, Nigel             Huntsville M                      4.47m   0.1  14-08.00 
  8 Holmes, Samuel               Magic City R           4.56m      4.43m   0.3  14-06.50 
  9 Avila, Giovanni              Tricity Stri                      4.22m  +0.0  13-10.25 
 10 Teal, Tyler                  Tricity Stri                      3.83m  +0.0  12-06.75 
 11 Pichon, Severin              Huntsville M                      3.20m   1.0  10-06.00 
 12 Risher, Darryl               Alabama TC             3.66m      2.68m  +0.0   8-09.50 
 
Triple Jump Youth Boys
========================================================================================
       Nat'l: N 13.43m  7/28/2011   Marcus Krah, Durham Strid                  
 JO Region 6: R 11.80m  7/12/2009   Justin Green, North AL Trackrs             
Al USATF Rec: A  40-02  6/1998      Lorenzo Craig                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Taylor, Carlos               Super Moveme                     10.29m   NWI  33-09.25 
  2 Holmes, Samuel               Magic City R           3.96m      8.83m   NWI  28-11.75 
 
Shot Put 4kg Youth Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
 JO Region 6: R 15.69m  7/12/2009   Grant Hill, Huntsville Metro               
Al USATF Rec: A  32-06  6/13/2003   Stephen Wade, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Scott, Arthur                Tricity Stri                      9.30m   30-06.25 
 
Discus Throw 1kg Youth Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
 JO Region 6: R 52.51m  7/11/2009   Grant Hill, Huntsville Metro               
Al USATF Rec: A 117-03  6/1993      John Moseley                               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Long, Walker                 Unattached            44.68m     47.45m     155-08 
  2 Spires, Marshall             Mobile City                      23.89m      78-04 
  3 Scott, Arthur                Tricity Stri                     23.38m      76-08 
  4 Markel, Trevor               Super Moveme                     17.41m      57-01 
 
Javelin Throw 600g Youth Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 59.63m  6/7/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
 JO Region 6: R 50.07m  7/11/2008   Adam Sparks, Unattached                    
Al USATF Rec: A 119-10  6/1989      Stephen Harrington                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Spires, Marshall             Mobile City           35.66m     37.26m     122-03 
  2 Harrelson, Whitt             Magic City Track                 28.12m      92-03 
  3 Long, Walker                 Unattached            32.74m     28.10m      92-02 
 
3000 Meter Race Walk Youth Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
 JO Region 6: R 14:48.30  8/2003      Ronnie Anderson, Faith Track Club        
Al USATF Rec: A 18:46.84  6/1986      Rob Douglas                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Muhammad, Ishmael            Magic City R                   22:50.15  
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
       Nat'l: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
 JO Region 6: R 10.77  6/1987      Thomas Barnes                               
Al USATF Rec: A 10.77  6/1987      Thomas Barnes                               
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Finkley, Dylan               Club Elite O           11.19      11.07q  0.2  2 
  2 Dudley, Harrison             Tuscaloosa F                      11.18q  0.2  2 
  3 Gaynor, Juwan                Prichard TC            11.40      11.39q  0.7  1 
  4 Taylor, Jarek                Alabama TC             10.98      11.40q  0.7  1 
  5 Brown, Rickey                Mobile City            11.17      11.49q  0.2  2 
  6 Simmons, Thomar              Alabama Heat Tra       11.40      11.60q  0.7  1 
  7 Mitchell, Colby              Super Moveme                      11.63q  0.7  1 
  8 Robertson, Gregory           Mobile City            11.60      11.87q  0.2  2 
  9 Young, Perry                 Alabama Heat Tra       12.00      11.97   0.7  1 
 10 Richardson, Tim              Super Moveme                      12.08   0.7  1 
 11 James, Jeremy                Club Elite O                      12.09   0.2  2 
 12 Williams, Orlando            Alabama TC             11.53      12.37   0.2  2 
 13 Lewis, Mitchell              Unattached             12.35      12.87   0.7  1 
 14 Johnson, Kez                 Huntsville M           13.58      13.10   0.2  2 
 15 Williams, TaRon              Club Elite O           12.88      13.44   0.2  2 
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
==============================================================================
       Nat'l: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
 JO Region 6: R 10.77  6/1987      Thomas Barnes                               
Al USATF Rec: A 10.77  6/1987      Thomas Barnes                               
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Finkley, Dylan               Club Elite O           11.07      11.23  -0.7 
  2 Dudley, Harrison             Tuscaloosa F           11.18      11.42  -0.7 
  3 Brown, Rickey                Mobile City            11.49      11.48  -0.7 
  4 Gaynor, Juwan                Prichard TC            11.39      11.62  -0.7 
  5 Taylor, Jarek                Alabama TC             11.40      11.65  -0.7 
  6 Robertson, Gregory           Mobile City            11.87      11.95  -0.7 
  7 Simmons, Thomar              Alabama Heat Tra       11.60      12.05  -0.7 
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
       Nat'l: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
 JO Region 6: R 21.64  7/9/2006    Christopher Vaughn, Unattached              
Al USATF Rec: A 22.23  6/1987      Rory Rudolph                                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Dudley, Harrison             Tuscaloosa F                      22.65q -0.8  1 
  2 Finkley, Dylan               Club Elite O           22.04      22.76q  0.3  2 
  3 Taylor, Jarek                Alabama TC             22.70      22.97q  1.2  3 
  4 Brown, Rickey                Mobile City            22.98      23.07q -0.8  1 
  5 Williams, Swanagan           Tricity Stri                      23.46q  1.2  3 
  6 Gaynor, Juwan                Prichard TC            23.00      23.49q -0.8  1 
  7 Simmons, Thomar              Alabama Heat Tra       23.70      24.18q  0.3  2 
  8 Robertson, Gregory           Mobile City            24.30      24.33q  0.3  2 
  9 James, Jeremy                Club Elite O                      24.38  -0.8  1 
 10 Rodarte, Roman               Alabama TC             26.00      25.20   1.2  3 
 11 Barnett, Birch               Unattached                        25.23   0.3  2 
 12 Williams, Orlando            Alabama TC             23.30      25.38   1.2  3 
 13 Beville, Earnest             Super Moveme                      26.24   0.3  2 
 14 Onwuka, Ebuka                Huntsville M                      27.08   1.2  3 
 15 Moore, Linard                Huntsville M           27.21      27.34  -0.8  1 
 16 Johnson, Kez                 Huntsville M           27.86      27.47  -0.8  1 
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
==============================================================================
       Nat'l: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
 JO Region 6: R 21.64  7/9/2006    Christopher Vaughn, Unattached              
Al USATF Rec: A 22.23  6/1987      Rory Rudolph                                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Dudley, Harrison             Tuscaloosa F           22.65      22.63   0.1 
  2 Brown, Rickey                Mobile City            23.07      23.02   0.1 
  3 Taylor, Jarek                Alabama TC             22.97      23.14   0.1 
  4 Finkley, Dylan               Club Elite O           22.76      23.15   0.1 
  5 Gaynor, Juwan                Prichard TC            23.49      23.23   0.1 
  6 Williams, Swanagan           Tricity Stri           23.46      24.04   0.1 
  7 Simmons, Thomar              Alabama Heat Tra       24.18      24.46   0.1 
  8 Robertson, Gregory           Mobile City            24.33      24.82   0.1 
 
400 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
       Nat'l: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
 JO Region 6: R 48.27  7/9/2006    Christopher Vaughn, Unattached              
Al USATF Rec: A 49.39  6/16/2006   Louis Watson, MPRD                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Dudley, Harrison             Tuscaloosa F                      51.25q  2 
  2 Brown, Rickey                Mobile City            50.99      53.13q  2 
  3 Gaynor, Juwan                Prichard TC            51.00      54.73q  1 
  4 Williams, Swanagan           Tricity Stri                      55.16q  2 
  5 James, Jeremy                Club Elite O                      56.56q  1 
  6 Barnett, Birch               Unattached                        58.54q  2 
  7 Onwuka, Ebuka                Huntsville M                    1:01.09q  1 
  8 Moore, Linard                Huntsville M         1:03.00    1:03.44q  1 
  9 Scott, Walter                Tricity Stri                    1:04.67   2 
 10 Simmons, Brian               Alabama Heat Tra     1:00.00    1:06.67   2 
 11 Aragon, Aaron                Tricity Stri                    1:08.04   1 
 
400 Meter Dash Intermediate Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
 JO Region 6: R 48.27  7/9/2006    Christopher Vaughn, Unattached              
Al USATF Rec: A 49.39  6/16/2006   Louis Watson, MPRD                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Dudley, Harrison             Tuscaloosa F           51.25      51.07  
  2 Brown, Rickey                Mobile City            53.13      52.35  
  3 Gaynor, Juwan                Prichard TC            54.73      52.46  
  4 Williams, Swanagan           Tricity Stri           55.16      53.46  
  5 James, Jeremy                Club Elite O           56.56      55.97  
  6 Moore, Linard                Huntsville M         1:03.44    1:01.91  
 
800 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
 JO Region 6: R 1:58.10  7/10/2002   Anthony Bushnell, LAET                    
Al USATF Rec: A 2:01.26  6/15/2007   Ramsey White, Project Spee                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Childress, Reginald          Club Elite O                    2:21.63  
  2 Williams, Christopher        Tuscaloosa F                    2:27.81  
  3 Resha, John                  Magic City Track                2:28.81  
  4 Scott, Walter                Tricity Stri                    2:32.16  
  5 Simmons, Brian               Alabama Heat Tra     2:30.00    2:32.19  
  6 Hines, Emory                 Magic City Track                2:56.00  
 
1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
 JO Region 6: R 4:11.11  7/12/2009   Andrew Harris, Speed City T               
Al USATF Rec: A 4:14.24  6/1989      Conrad Nichols                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Childress, Reginald          Club Elite O                    4:58.08  
  2 Resha, John                  Magic City Track                5:09.25  
  3 Crider, Kramer               Southern Sta                    5:10.21  
  4 Jensen, Nicholas             CC Flyers                       5:11.47  
  5 Williams, Christopher        Tuscaloosa F                    5:33.58  
 
3000 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
 JO Region 6: R 9:27.06  7/11/2009   Matthew Rice, BR YMCA                     
Al USATF Rec: A 9:42.57  6/13/2003   Jeremy Moujoodi, HO0V                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jensen, Nicholas             CC Flyers                      11:04.17  
  2 Crider, Kramer               Southern Sta                   11:05.16  
 
110 Meter Hurdles Intermediate Boys
==============================================================================
       Nat'l: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
 JO Region 6: R 15.20  6/1996      Errol Hickenbottom                          
Al USATF Rec: A 11.11  6/15/2007   Jacob Anderson, Mobile Parks                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Caudle, Austin               Alabama TC             17.00      17.02   0.9 
  2 Anderson, Levon              Tricity Stri                      19.51   0.9 
  3 McNEAL, Jamarian             Tricity Stri                      19.96   0.9 
 
400 Meter Hurdles Intermediate Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
 JO Region 6: R 56.23  7/12/2009   Deonta Green, Miss.Trackstars               
Al USATF Rec: A 58.19  6/13/2003   Mark Holmes, MPRD                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Anderson, Levon              Tricity Stri                    1:07.44  
  2 Caudle, Austin               Alabama TC           1:00.00    1:14.15  
  3 Aragon, Aaron                Tricity Stri                    1:15.17  
  4 McNEAL, Jamarian             Tricity Stri                    1:15.24  
 
4x100 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
 JO Region 6: R 42.26  7/10/2002   Road Runners Track Club, Road Runners Track 
Al USATF Rec: A 43.62  6/1996      Mobile Parks Department                     
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Super Movement TC  'A'                                         46.70  
  2 Super Movement TC  'B'                                         52.62  
 
4x400 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
       Nat'l: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
 JO Region 6: R 3:21.12  7/11/2004   Port City TC, Port City                   
                         L Watkins, B Spradley, B Spivey, J Johnson        
Al USATF Rec: A 3:25.20  6/13/2003   Mobile Parks & Rec, MPRD                  
                         D Burnett, G Stanton, D Hill, D Steele            
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Super Movement TC  'A'                                       3:50.99  
  2 Tricity Striders  'A'                                        4:01.10  
  3 Super Movement TC  'B'                                       4:35.19  
 
High Jump Intermediate Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
 JO Region 6: R 2.00m  7/8/2004    Adrian Taylor, Cordova Track Cl             
Al USATF Rec: A  6-05  6/1992      Chris Harding                               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Holt, Kevin                  Hoover Parks                      1.62m    5-03.75 
  2 Lewis, Julian                Super Moveme                      1.52m    4-11.75 
 
Pole Vault Intermediate Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 5.12m  7/9/1994    Jacob Davis, San Antonio, TX                
 JO Region 6: R 14-06  7/12/2009   Dalton Duvio, Unattached_Sthrn              
Al USATF Rec: A 14-06  6/19/2004   Chris Spear, HO0V                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Knight, Alex                 Hoover Parks                      2.90m    9-06.25 
  2 Entrekin, Matthew            Hoover Parks                      2.75m    9-00.25 
 
Long Jump Intermediate Boys
========================================================================================
       Nat'l: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
 JO Region 6: R 6.86m  7/8/2004    Phelon Jones, Port City                     
Al USATF Rec: A 21-03  6/1996      Julius Williams                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Rodarte, Roman               Alabama TC             6.10m      5.97m   1.2  19-07.00 
  2 Gaynor, Juwan                Prichard TC            5.79m      5.86m  -0.2  19-02.75 
  3 Anderson, Levon              Tricity Stri                      5.59m  +0.0  18-04.25 
  4 Holt, Kevin                  Hoover Parks                      5.51m  +0.0  18-01.00 
  5 Scott, Walter                Tricity Stri                      5.23m  +0.0  17-02.00 
  6 Caudle, Austin               Alabama TC             5.49m      4.96m   0.7  16-03.25 
  7 Aragon, Aaron                Tricity Stri                      4.95m  -0.4  16-03.00 
  8 Johnson, Kez                 Huntsville M                      4.82m  -2.3  15-09.75 
  9 Lanier, Cassius              Tuscaloosa F                      4.20m   1.2  13-09.50 
 10 Sullivan, Kendall            Super Moveme                      4.03m   0.3  13-02.75 
 
Triple Jump Intermediate Boys
========================================================================================
       Nat'l: N   15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL             
 JO Region 6: R   14.58m  7/8/2004    Phelon Jones, Port City                  
Al USATF Rec: A 47-00.25  6/1987      Byron Millsap                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Entrekin, Matthew            Hoover Parks          11.28m     10.25m   NWI  33-07.50 
  2 Hines, Emory                 Magic City Track                  8.81m   NWI  28-11.00 
  3 Lanier, Cassius              Tuscaloosa F                      8.59m   NWI  28-02.25 
  4 Williams, TaRon              Club Elite O          10.36m      8.02m   NWI  26-03.75 
 
Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
===================================================================================
       Nat'l: N   19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                 
 JO Region 6: R   14.80m  7/10/2011   Grant Hill, Huntsville M                 
Al USATF Rec: A 46-03.50  6/1987      Juan Crum                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Cole, Maurice                Unattached                       11.31m   37-01.25 
  2 Elwell, Preston              Unattached            10.60m     10.90m   35-09.25 
  3 Young, Perry                 Alabama Heat Tra      12.19m     10.88m   35-08.50 
  4 Washington, Johnny           Super Moveme                     10.46m   34-04.00 
  5 James, Austin                Hoover Parks                      9.73m   31-11.25 
 
Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 58.80m  6/1/1985    Kamy Keshamiri                             
 JO Region 6: R 41.38m  7/10/2010   Wade Wells, 0615 Track U                   
Al USATF Rec: A 132-11              Ryan B, Unattached                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Washington, Johnny           Super Moveme                     33.87m     111-01 
  2 Elwell, Preston              Unattached            32.36m     33.55m     110-01 
  3 Cole, Maurice                Unattached                       33.29m     109-03 
  4 Lewis, Mitchell              Unattached            34.37m     28.95m      95-00 
  5 James, Austin                Hoover Parks                     27.54m      90-04 
  6 Young, Perry                 Alabama Heat Tra                 26.38m      86-06 
  7 Turner, Jacob                Hoover Parks                     26.16m      85-10 
 
Hammer Throw Intermediate Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 72.53m  7/3/2008    Connor McCullough                          
 JO Region 6: R 42.53m  7/10/2009   Cameron Brown, Steel Throwers              
Al USATF Rec: A 22.74m  6/16/2006   Nicholas Johnson, Hoover Parks             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Cole, Maurice                Unattached                       22.52m      73-11 
  2 Elwell, Preston              Unattached                       15.93m      52-03 
  3 Washington, Johnny           Super Moveme                     12.86m      42-02 
 
Javelin Throw 800g Intermediate Boys
===================================================================================
       Nat'l: N 63.60m  7/9/2010    William H. Stanley III, Pomina, NJ         
 JO Region 6: R 58.29m  7/9/2005    Benjamin Davies, Personal Best             
Al USATF Rec: A 126-05  6/13/2003   PJ Smith, Prt City                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Elwell, Preston              Unattached            51.05m     37.06m     121-07 
  2 Washington, Johnny           Super Moveme                     28.71m      94-02 
  3 Cole, Maurice                Unattached                       26.37m      86-06 
  4 Hines, Emory                 Magic City Track                 19.88m      65-03 
 
100 Meter Dash Young Men
=================================================================================
       Nat'l: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
 JO Region 6: R 10.31  6/1989      Thomas Barnes                               
Al USATF Rec: A 10.31  6/1989      Thomas Barnes                               
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Henry, Jaylen                Prichard TC            10.80      11.10q  0.1  1 
  2 Guyton, Jemah                Tuscaloosa F                      11.60q  0.1  1 
  3 Jefferson, DeAndre           Club Elite O           11.38      11.61q  1.1  2 
  4 Church, Landon               Tuscaloosa F                      11.69q  1.1  2 
  5 Watkins, Jimmon              Tricity Stri                      11.76q  1.1  2 
  6 Taylor, Demarcus             Prichard TC            11.00      11.78q  1.1  2 
  7 Melton, Jason                Track Alabama                     11.86q  0.1  1 
  8 King, Justin                 Track Alabama                     12.05q  0.1  1 
  9 Rogers, Jacob                Track Alabama          11.82      12.08   0.1  1 
 
100 Meter Dash Young Men
==============================================================================
       Nat'l: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
 JO Region 6: R 10.31  6/1989      Thomas Barnes                               
Al USATF Rec: A 10.31  6/1989      Thomas Barnes                               
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Henry, Jaylen                Prichard TC            11.10      11.25  -0.7 
  2 Jefferson, DeAndre           Club Elite O           11.61      11.65  -0.7  11.642
  3 Guyton, Jemah                Tuscaloosa F           11.60      11.65  -0.7  11.646
  4 Church, Landon               Tuscaloosa F           11.69      11.79  -0.7 
  5 Watkins, Jimmon              Tricity Stri           11.76      11.95  -0.7 
  6 Taylor, Demarcus             Prichard TC            11.78      11.96  -0.7 
 
200 Meter Dash Young Men
=================================================================================
       Nat'l: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
 JO Region 6: R 21.10  7/9/2005    Trey Harts, River Cities Tra                
Al USATF Rec: A 21.27  6/1993      Curtis Perry                                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Rice, Cameron                US Elite Jr            21.80      22.19q  2.5  1 
  2 Redwine, Jakaryus            US Elite Jr            21.30      22.33q -0.5  2 
  3 Henry, Jaylen                Prichard TC            21.89      22.70q  2.5  1 
  4 Flannigan, James             US Elite Jr            22.00      22.84q -0.5  2 
  5 Williams, Kevin              Club Elite O           22.71      22.98q  2.5  1 
  6 Hurley, Shawn                Club Elite O                      23.54q  2.5  1 
  7 Reynolds, Courtney           US Elite Jr            21.90      23.71q -0.5  2 
  8 Anwah, Ike                   US Elite Jr            22.80      23.86q -0.5  2 
  9 Melton, Jason                Track Alabama                     23.96  -0.5  2 
 10 Taylor, Demarcus             Prichard TC            22.00      23.97   2.5  1 
 11 Dixon, Quincy                Tricity Stri                      24.07   2.5  1 
 12 Williams, Joerell            Alabama Heat Tra                  24.61   2.5  1 
 13 Watkins, Jimmon              Tricity Stri                      24.69   2.5  1 

 14 Jefferson, DeAndre           Club Elite O           23.10      24.86  -0.5  2 
 15 Prichett, D'Vonte            Club Elite O                      25.94  -0.5  2 
 16 Johnson, Travon              Super Moveme                      31.63  -0.5  2 
 
200 Meter Dash Young Men
==============================================================================
       Nat'l: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
 JO Region 6: R 21.10  7/9/2005    Trey Harts, River Cities Tra                
Al USATF Rec: A 21.27  6/1993      Curtis Perry                                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Redwine, Jakaryus            US Elite Jr            22.33      21.94  -0.1 
  2 Rice, Cameron                US Elite Jr            22.19      22.93  -0.1 
  3 Flannigan, James             US Elite Jr            22.84      23.12  -0.1 
  4 Henry, Jaylen                Prichard TC            22.70      23.31  -0.1 
  5 Williams, Kevin              Club Elite O           22.98      23.51  -0.1 
  6 Hurley, Shawn                Club Elite O           23.54      23.60  -0.1 
  7 Reynolds, Courtney           US Elite Jr            23.71      23.97  -0.1 
  8 Anwah, Ike                   US Elite Jr            23.86      24.40  -0.1 
 
400 Meter Dash Young Men
============================================================================
       Nat'l: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
 JO Region 6: R 47.03  7/9/2006    Mychal Word, River Ciites                   
Al USATF Rec: A 48.55  6/16/2007   Bernard Spivey, Central TC                  
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Redwine, Jakaryus            US Elite Jr            47.75      49.16q  2 
  2 Rice, Cameron                US Elite Jr            48.50      50.42q  1 
  3 Williams, Kevin              Club Elite O           50.09      50.90q  2 
  4 Flannigan, James             US Elite Jr            49.80      51.67q  1 
  5 Cherry, Myles                Alabama Heat Tra       50.00      51.77q  3 
  6 Snow, William                US Elite Jr            48.30      51.81q  3 
  7 Hurley, Shawn                Club Elite O                      51.99q  1 
  8 Hinds, Caden                 Unattached             53.00      53.94q  1 
  9 Dixon, Quincy                Tricity Stri                      54.37   2 
 10 Taylor, Demarcus             Prichard TC            55.00      55.23   2 
 11 Henry, Jaylen                Prichard TC            52.00      56.25   1 
 12 Ellis, Thomas                Unattached             53.00      56.26   3 
 13 Massey, Vencheal             Prichard TC            56.00      58.58   3 
 14 Watkins, Jimmon              Tricity Stri                      59.41   1 
 15 Johnson, Travon              Super Moveme                    1:15.53   3 
 
400 Meter Dash Young Men
=========================================================================
       Nat'l: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
 JO Region 6: R 47.03  7/9/2006    Mychal Word, River Ciites                   
Al USATF Rec: A 48.55  6/16/2007   Bernard Spivey, Central TC                  
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Redwine, Jakaryus            US Elite Jr            49.16      48.02A 
  2 Rice, Cameron                US Elite Jr            50.42      50.20  
  3 Williams, Kevin              Club Elite O           50.90      50.41  
  4 Flannigan, James             US Elite Jr            51.67      50.81  
  5 Cherry, Myles                Alabama Heat Tra       51.77      51.35  
  6 Hurley, Shawn                Club Elite O           51.99      51.37  
  7 Snow, William                US Elite Jr            51.81      51.69  
  8 Hinds, Caden                 Unattached             53.94      53.57  
 
800 Meter Run Young Men
=========================================================================
       Nat'l: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
 JO Region 6: R 1:52.79  7/11/2004   Karjuan Williams, New Orleans Come        
Al USATF Rec: A 2:01.58  6/16/2006   Ross LaPorte, Hoover Parks                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cherry, Myles                Alabama Heat Tra     2:04.00    2:03.63  
  2 Ward, Michael                Alabama Heat Tra                2:04.73  
  3 Gray, Willie                 Club Elite O                    2:05.03  
  4 Hinds, Caden                 Unattached           2:05.00    2:07.01  
  5 Williams, David              Tuscaloosa F                    2:08.08  
  6 Tigner, Randall              Alabama Heat Tra     2:12.00    2:13.91  
  7 Williams, Joerell            Alabama Heat Tra     2:10.00    2:14.23  
  8 Clarkson, Tremayne           Club Elite O                    2:14.83  
  9 Mckenzie, Jamez              Club Elite O                    2:17.22  
 10 Cross, Maddy                 Track Alabama                   2:17.27  
 11 Massey, Vencheal             Prichard TC          2:15.00    2:20.90  
 12 Beard, Darrius               Mobile City          2:15.00    2:23.46  
 
1500 Meter Run Young Men
=========================================================================
       Nat'l: N 3:51.21  7/7/1985    John Quade, Woodinville, WA               
 JO Region 6: R 4:07.40  7/10/2002   Cody Savage, LAET                         
Al USATF Rec: A 4:13.10  6/13/2003   Wade Martin, SSTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ellis, Thomas                Unattached           4:13.00    4:27.14  
  2 Ward, Michael                Alabama Heat Tra                4:32.81  
  3 Massey, Vencheal             Prichard TC          5:00.00    4:36.07  
  4 White, T'Darius              Alabama Heat Tra                4:37.25  
  5 Cross, Maddy                 Track Alabama                   4:38.01  
  6 Tigner, Randall              Alabama Heat Tra     3:45.00    4:51.54  
  7 Beard, Darrius               Mobile City          4:42.00    5:08.42  
 
3000 Meter Run Young Men
=========================================================================
       Nat'l: N  8:41.25  7/28/2011   Jacob Smith, Wichita, KS                 
 JO Region 6: R 10:32.91  7/9/2011    Patrick Truett, Su-Mo Tc Su-             
Al USATF Rec: A 10:30.10  6/10/2011   Patrick Truett, Su-Mo Tc Su-             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 White, T'Darius              Alabama Heat Tra               10:42.40  
 
110 Meter Hurdles Young Men
==============================================================================
       Nat'l: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
 JO Region 6: R 13.83  7/11/2004   Juan walker, Music City Track               
Al USATF Rec: A 11.11  6/15/2007   Phillip Howard, Mobile Parks                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Knight, Christian            Club Elite O           15.01      15.10q  0.2 
  2 Frazier, Jordan              Alabama TC             16.00      15.14q  0.2 
  3 Lagarde, Lezyon              Alabama Heat Tra       14.70      15.23q  0.2 
  4 Bell, Brandon                Tuscaloosa F                      15.54q  0.2 
  5 Richardson, Ryan             Tuscaloosa F                      15.60q  0.2 
  6 Williams, Blake              Alabama Heat Tra       15.30      15.64q  0.2 
  7 Bates, Marquis               Super Moveme                      16.08q  0.2 
  8 Jones, Devin                 US Elite Jr            16.04      16.41q  0.2 
 
110 Meter Hurdles Young Men
==============================================================================
       Nat'l: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
 JO Region 6: R 13.83  7/11/2004   Juan walker, Music City Track               
Al USATF Rec: A 11.11  6/15/2007   Phillip Howard, Mobile Parks                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Knight, Christian            Club Elite O           15.10      15.10   0.2 
  2 Frazier, Jordan              Alabama TC             15.14      15.14   0.2 
  3 Lagarde, Lezyon              Alabama Heat Tra       15.23      15.23   0.2 
  4 Bell, Brandon                Tuscaloosa F           15.54      15.54   0.2 
  5 Richardson, Ryan             Tuscaloosa F           15.60      15.60   0.2 
  6 Williams, Blake              Alabama Heat Tra       15.64      15.64   0.2 
  7 Bates, Marquis               Super Moveme           16.08      16.08   0.2 
  8 Jones, Devin                 US Elite Jr            16.41      16.41   0.2 
 
400 Meter Hurdles Young Men
=========================================================================
       Nat'l: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
 JO Region 6: R 52.66  7/11/2004   Juan walker, Music City Track               
Al USATF Rec: A 56.14  6/10/2011   Nicholas Beavers, Alabama TC-0              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Frazier, Jordan              Alabama TC           1:05.00      58.80  
  2 Richardson, Ryan             Tuscaloosa F                    1:00.30  
  3 Williams, Blake              Alabama Heat Tra       58.00    1:02.00  
  4 Bates, Marquis               Super Moveme                    1:03.72  
  5 Harris, Mitchell             Super Moveme                    1:03.85  
 
2000 Meter Steeplechase Young Men
=========================================================================
       Nat'l: N 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
 JO Region 6: R 6:39.90  7/11/2004   Timothy Johnson, Cordova Track Cl         
Al USATF Rec: A 7:44.04  6/11/2011   Patrick Truett, Su-Mo Tc Su-              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Toner, Wesley                Hoover Parks                    7:48.52  
 
4x100 Meter Relay Young Men
=========================================================================
       Nat'l: N 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
 JO Region 6: R 40.92  7/9/2005    River Cities Track Club, River Cities Tra   
Al USATF Rec: A 41.86  6/1989      Mobile Parks Department                     
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tuscaloosa Falcons  'A'                                        44.67  
  2 Club Elite Of BirminghamIntern  'A'                 42.80      45.24  
  3 Super Movement TC  'A'                                         46.63  
 
4x400 Meter Relay Young Men
=========================================================================
       Nat'l: N 3:06.22  7/29/2007   16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC  
                         R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson        
 JO Region 6: R 3:12.29  7/9/2006    River Ciites TC, River Ciites             
                         R Alexander, M Fayard, J Harrison, T Harts        
Al USATF Rec: A 3:21.91  6/1996      North Alabama Trackers                    
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 US Elite Jr S  'A'                                3:17.00    3:22.38  
  2 Club Elite Of BirminghamIntern  'B'               3:30.00    3:32.89  
  3 Alabama Heat Track Club  'A'                                 3:33.54  
  4 Club Elite Of BirminghamIntern  'A'               3:25.00    3:35.52  
  5 Tuscaloosa Falcons  'A'                                      3:36.28  
  6 Super Movement TC  'A'                                       3:44.27  
 
4x800 Meter Relay Young Men
=========================================================================
       Nat'l: N 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE          
 JO Region 6: R 8:08.95  7/11/2009   Nashville Illusions, Nashvl Illusions     
                         B Dixon, J Jackson, B Lillard, M Murray           
Al USATF Rec: A 8:15.81  6/1991      Mobile Parks Department                   
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Club Elite Of BirminghamIntern  'A'                          8:20.05  
 
High Jump Young Men
===================================================================================
       Nat'l: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 
 JO Region 6: R  7-00  7/12/2009   Anthony May, Speed City T                   
Al USATF Rec: A  6-10  6/13/2003   Jamaal McClinton, MPRD                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Devin                 US Elite Jr            1.83m      1.87m    6-01.50 
  2 Lagarde, Lezyon              Alabama Heat Tra       1.93m      1.77m    5-09.75 
 
Pole Vault Young Men
===================================================================================
       Nat'l: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
 JO Region 6: R 4.47m  7/10/2011   Caleb Bertrand, New Heights                 
Al USATF Rec: A 15-00  6/1996      Riley Tomlinson                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Foxworth, Connor             Hvc-Alabama            5.04m      4.67mR  15-03.75 
  2 McDonald, Myles              Unattached                        3.80m   12-05.50 
  3 Toner, Wesley                Hoover Parks                      3.05m   10-00.00 
  3 Thrasher, Christopher        Hoover Parks                      3.05m   10-00.00 
 
Long Jump Young Men
========================================================================================
       Nat'l: N    7.87m  1977        Lamont King, Surprise, AZ                
 JO Region 6: R    7.33m  7/8/2004    Kenneth Hall, Future Track Clu           
Al USATF Rec: A 23-05.50  6/1991      Stacy Whitehurst                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Price, Mike                  Tuscaloosa F                      6.75m   0.1  22-01.75 
  2 Henry, Jaylen                Prichard TC            7.01m      6.72m  +0.0  22-00.75 
  3 Lagarde, Lezyon              Alabama Heat Tra       6.71m      6.45m  +0.0  21-02.00 
  4 Jones, Devin                 US Elite Jr            6.40m      6.44m  +0.0  21-01.50 
  5 Monroe, Christopher          Tuscaloosa F                      6.34m   0.7  20-09.75 
  6 Taylor, Demarcus             Prichard TC            6.10m      6.22m  +0.0  20-05.00 
  7 Reynolds, Courtney           US Elite Jr            6.45m      6.20m  +0.0  20-04.25 
  8 Bell, Brandon                Tuscaloosa F                      5.70m  +0.0  18-08.50 
  9 Rogers, Jacob                Track Alabama          5.84m      5.56m  +0.0  18-03.00 
 10 Linquist, Ryan               Alabama TC             5.18m      5.07m  +0.0  16-07.75 
 
Triple Jump Young Men
========================================================================================
       Nat'l: N   16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                 
 JO Region 6: R   14.89m  7/8/2006    Zedric Chatman-Thomas, Lafayette         
Al USATF Rec: A 48-06.50  6/1987      Howard Johnson                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Monroe, Christopher          Tuscaloosa F                     13.61m  -0.6  44-08.00 
  2 Lagarde, Lezyon              Alabama Heat Tra      13.72m     13.48m  -0.7  44-02.75 
  3 Reynolds, Courtney           US Elite Jr           11.58m     12.85m  -1.6  42-02.00 
  4 Frazier, Jordan              Alabama TC            12.47m     12.56m  -0.4  41-02.50 
  5 Clarkson, Tremayne           Club Elite O                     11.67m  +0.0  38-03.50 
  6 Linquist, Ryan               Alabama TC            11.28m     11.04m  -1.7  36-02.75 
 
Shot Put 12 lb. Young Men
===================================================================================
       Nat'l: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
 JO Region 6: R 17.65m  7/8/2005    James Lavin, KTC                           
Al USATF Rec: A  53-07  6/1996                                                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Smith, Brian                 Hoover Parks                     14.61m   47-11.25 
  2 Nezat, Spencer               Hoover Parks          15.24m     14.55m   47-09.00 
  3 Cotton, Dominic              Super Moveme                     13.46m   44-02.00 
  4 Johnson, Chris               Hoover Parks                     13.26m   43-06.00 
  5 Snow, Michael                Hoover Parks          12.80m     12.76m   41-10.50 
  6 Maye, Jarette                Alabama Heat Tra      13.11m     12.42m   40-09.00 
  7 Jones, James                 Huntsville M                     11.33m   37-02.25 
  8 Johnson, Daniel              Hoover Parks                      9.81m   32-02.25 
  9 Aragon, Anthony              Tricity Stri                      8.21m   26-11.25 
 
Discus Throw 1.6kg Young Men
===================================================================================
       Nat'l: N 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
 JO Region 6: R 54.68m  7/8/2004    Tommy Killen, Unattached                   
Al USATF Rec: A 167-00  6/1996      Arthur Hughes                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Maye, Jarette                Alabama Heat Tra      42.67m     44.79m     146-11 
  2 Muntifering, Matthew         Unattached            45.72m     44.76m     146-10 
  3 Snow, Michael                Hoover Parks          45.42m     43.31m     142-01 
  4 Nezat, Spencer               Hoover Parks          41.15m     43.30m     142-01 
  5 Cotton, Dominic              Super Moveme                     38.38m     125-11 
  6 Johnson, Chris               Hoover Parks                     35.92m     117-10 
  7 Johnson, Daniel              Hoover Parks                     29.52m      96-10 
  8 Aragon, Anthony              Tricity Stri                     22.76m      74-08 
 
Hammer Throw Young Men
===================================================================================
       Nat'l: N 79.24m  6/28/2008   Connor McCullough, Unattached, CA          
 JO Region 6: R 49.49m  7/8/2011    Robert Edwards, Hoover Parks               
Al USATF Rec: A 39.53m  6/16/2006   Ryan Bell, Hoover Parks                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Snow, Michael                Hoover Parks          42.67m     47.81mA    156-10 
  2 Sparks, Adam                 Unattached            50.29m     41.35mA    135-08 
  3 Nezat, Spencer               Hoover Parks          38.10m     38.72m     127-00 
  4 Johnson, Chris               Hoover Parks                     32.39m     106-03 
  5 Cotton, Dominic              Super Moveme                     21.51m      70-07 
 
Javelin Throw 800g Young Men
===================================================================================
       Nat'l: N 72.82m  6/27/2010   Samuel Crouser, Gresham,OR                 
 JO Region 6: R 58.19m  7/8/2006    Benjamin Davies, Personal Bes              
Al USATF Rec: A 47.26m  6/1995      Todd Polhemus                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hardin, Sam                  Unattached            52.98m     51.67mA    169-06 
  2 Baker, Alex                  Hoover Parks          45.72m     50.19mA    164-08 
  3 Carter, Justin               Unattached            53.62m     49.30mA    161-09 
  4 Rogers, Jacob                Track Alabama         52.60m     46.01m     150-11 
  5 Edwards, Will                Unattached            52.83m     45.81m     150-03 
  6 Braswell, Michael            Hoover Parks          45.72m     43.47m     142-07 
  7 Thrasher, Christopher        Hoover Parks                     37.88m     124-03